• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret867358
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Bir ÇHİ projesi olan Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti 2012 yılının ilk iş günü itibarı ile hayata geçirilecektir.

Çerkes Hakları İnisiyatifi (ÇHİ) İstişare Kurulu'nun 25 Aralık 2011 Pazar günü Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde gerçekleştirdiği toplantı başarıyla sonuçlandı.

Öncelikle, ÇHİ Yürütme Kurulu tüm katılımcılara candan teşekkür eder.

***

Toplantıda yapılan eleştiri ve öneriler ışığında aşağıdaki hususlar karara bağlanmıştır.

1. Çerkes Hakları İnisiyatifi net üslubunu bundan sonra da koruyacaktır.

2. ÇHİ başlattığı mitingler sürecini devam ettirecektir.

3. Çerkes Çalıştayı “Lejenxase” 2012'nin ilk çeyreğinde yapılacak ve en geniş katılım sağlanmaya çalışılarak, sonuçlar ilgili makamlara iletilecektir.

4. Bir ÇHİ projesi olan Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti 2012 yılının ilk iş günü itibarı ile hayata geçirilecektir. Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti'nin tarihi misyonuna uygun olarak yapacağı birincil iş ise kuracağı anaokullarında “okul öncesi çocuklara Çerkesçe öğretilmesi”dir. ÇHİ bu süreçte Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti çalışmalarına tam destek verecektir.

5. Çerkesce yayın yapan radyo ve televizyon kanallarının hayata geçirilmesi için çözüm merciî tüm kurum ve şahıslarla temasa geçilecektir.

6. Aynı şekilde, yeni anayasa yapım sürecinde, “devlet desteğiyle okul öncesi ve okul döneminde Çerkesce öğretimi / eğitimi yapılabilmesi için anayasal zeminin oluşturulması”na yönelik talepler sürekli gündemde tutulacaktır.

7. İstişare Kurulu Toplantısı'nda Çerkes toplumunun bölünmüşlüğü, daha da kötüsü bu bölünmüş parçalar arasındaki kutuplaşmanın sürekli artıyor olması Çerkes halkının en önemli problemi olarak dile getirilmiş; ÇHİ'nin bu üzüntü verici durumun giderilmesi için de öncülük görevi üstlenmesi istenmiştir.

Bu tavsiyeyi görev kabul eden ÇHİ Yürütmesi, bundan sonra Çerkes halkını bölen bu tür çatışmaların dışında kalacak ve bu olumsuzluğun sürmesine hiçbir şekilde hizmet etmeyecektir. Kendisine yöneltilen saldırı ve hakaretlere hiçbir şekilde cevap vermeyecek, her türlü polemikten özellikle uzak duracaktır.

8. Ancak, ÇHİ, kendisine ve aktivitelerine yapılan saldırıları haberleştirmek suretiyle değerlendirmeyi Çerkes kamuoyunun vicdanına havale edecektir.

9. ÇHİ iyi niyet gösteren ve kapısını açık tutan bütün Çerkes yapılanmaları ile ilişki ve işbirliği içinde olmaya ayrıca özen gösterecektir.

10. ÇHİ'ce kamuya yapılan açıklamalarda daha özenli bir dil kullanılacak, -bilgi eksikliği olanlar da hesaba katılarak- konular yanlış anlamalara fırsat vermeyecek şekilde tafsilatlanlandırılarak ifadelendirilecektir.

Halkımıza saygıyla duyurulur.

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ YÜRÜTME KURULU2398 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi