• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam138
Toplam Ziyaret867361
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Çerkeslerin yeni anayasayla ilgili dil talebini değerlendiren Prof. Dr. Doğu Ergil, "Paniğe kapılmaya lüzum yok. Biz Türklüğümüzden bir şey kaybetmeyeceğiz" diye konuştu.

Prof. Dr. Doğu Ergil, Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun yeni anayasada Çerkeslerle ilgili yer almasını istediği talepleri değerlendirdi. Çerkeslerin Çerkesce soyadlarını almak istemesini ve dillerinin devlet eliyle öğretilmesini dikkate alan Ergil, "Hukuken tek, siyaseten tek ama kültürel olarak çoğulcu bir toplum, bir ulus anlayışında birleşeceksek, eğer birliği, istikrarı, bir arada yaşamayı zorunlu değil; istekli bir niteliğe büründürecekse bunların yapılması lazım. Paniğe kapılmaya lüzum yok. Biz Türklüğümüzden bir şey kaybetmeyeceğiz" diye konuştu.

"Türkiye falan parçalanmıyor" diyen Prof. Dr. Ergil, "Türkiye aslında gerçekte var olan o çoğulcu niteliklerine dönüyor" dedi.

Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Vacit Kadıoğlu'nun "Çerkes Ethem'in isminin önündeki 'Hain' damgası kaldırılsın" talebini değerlendiren Doğu Ergil, Çerkes Ethem'in ağabeyinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekili olduğunu hatırlatarak, "Çok makbulken, zapturap altına gelmedikleri, Ankara'nın emrine girmekte zorlandıkları için tasfiye edilirken bunlar hain mi olarak, damgalanmışlardır?  Bunu tarihi araştırmalarla bulmak mümkün. Böyle bir talep varsa bu araştırmaları da yapmak lazım" şeklinde konuştu.2016 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi