• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam156
Toplam Ziyaret867379
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

'Çerkes Hakları İnisiyatifi Kayseri Mitingi' Nisan ayında yapılacak. ÇHİ'nin web sitesinde yer alan Kayseri Mitingi duyurusu şöyle:

Çerkes Hakları İnisiyatifi Kayseri Mitingi” Duyurusu

 

Çerkesler!

Saygıdeğer Kardeşlerimiz !

Türkiye Cumhuriyeti 20'nci yüzyılın köhne zihniyetinden kurtulup, çağdaş normlarla yeniden yapılanmaya çalışıyor.

Tabiî ki Yeni Türkiye'nin kimlik politikaları da bu süreçte yeniden şekilleniyor.

Bilelim ki, eskiden yok sayılan kimliklerden bazıları “iç ve dış dinamiklerin tesiriyle” bu süreçte meşruiyet ve yaşam hakkı kazanırken, maalesef diğerlerinin tarihin karanlıklarına gönderilmesinin hesapları yapılmaktadır.

Yine bilelim ki, bugün AB'nin sahip çıktığı, raporlarına yansıttığı ve haklarının verilmesi için Türkiye'ye baskı yaptığı 3 kimlik var ve maalesef Çerkes kimliği bunlardan birisi değildir.

Çerkesler!

Kardeşlerimiz!

Her ne kadar üzerimize karanlık hesaplar yapılsa da, henüz iş işten geçmiş değildir.

Bu süreç, yani Yeni Anayasa Taslağı'nın hazırlanması süreci 2012 yılının sonunda tamamlanacak ve Yeni T.C.'nin kimlik politikaları da bu Yeni Anayasa çerçevesinde şekillenecektir.

Bu süreci iyi değerlendirmemiz gerekiyor.

Çerkesler olarak denkleme girip, toplumsal haklarımızı alabilmemiz için yapmamız gereken iş çok; bunları yapabileceğimiz önümüzdeki zaman ise çok azdır.

Bu bilinçle, hızla görünür hale gelip, taleplerimizi yüksek sesle dillendirip, varlığımızı haykıran çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bunun en etkili yollarından biri mitingler düzenleyip, meydanlarda ses vermektir.

Saygıdeğer Kardeşlerimiz!

Çerkes Hakları İnisiyatifi 2011 yılında düzenlediği Ankara ve İstanbul Mitingleri'nden sonra şimdi de Kayseri Mitingi ile Çerkeslerin varlığı ve taleplerini meydanlara taşıyacak.

Kayseri'nin duyarlı Çerkesleri tarafından oluşturulan “Komite” tarafından gerçekleştirilecek “Çerkes Hakları İnisiyatifi Kayseri Mitingi”nin Nisan ayının son haftasında gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

Kayseri Mitingi ile ilgili bütün çalışmalar yerinden yönetimle “ÇHİ Kayseri Miting Komitesi”nin organizasyonunda yürütülürken; ÇHİ Yürütme Kurulu, Komite'yle koordineli bir çalışma sürdürerek, enformasyon, tanıtım ve lojistik destek sağlayacaktır.

Çerkesler!

Kardeşlerimiz!

Türkiye Cumhuriyeti devletinin asimilasyoncu politika ve uygulamalarına son verilmesi için;

Pozitif ayırımcılık uygulanarak kimliğimizi koruyabileceğimiz, dil ve kültürümüzü yaşatıp geliştirilebileceğimiz şartların sağlanması için;

Çocuklarımıza, anaokulundan başlayıp örgün eğitimde de devam edecek şekilde devlet desteğiyle anadili öğretimi / eğitimi derslerinin verilmesi için;

Devlet desteğiyle 7 gün 24 saat Çerkesce yayın yapan televizyon ve radyo kanallarının faaliyete geçirilmesi için haydi Kayseri'de buluşalım!

Haydi, meydanlara çıkıp görünür olalım ki kimse artık bizi görmezden gelemesin!

Haydi meydanları gür sesimizle inletelim ki taleplerimizi duymayan kalmasın!

Yaşasın dilimiz!

Yaşasın kültürümüz!

Yaşasın Çerkes kalma mücadelemiz!

Ha marje!

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ2591 kez okundu

Yorumlar

Kutlarım     16/01/2012 22:53

Ben bir Kürt olarak Çerkez kardeşlerimi kutlarım, bu siteyi yeni fark ettim, ve Çerkes kardeşlerimin bu şekilde kültürlerine, dillerine, kimliklerine sahip çıkması beni çok ama çok mutlu etti... mücadeleci ve asimilasyona karşı koyan tüm çerkesleri can ı gönülden kutlarım, siz onurlu başı dik çerkes halkı kimliğinize ve çerkes kültrüne, kimliğine sahip çıktıkça biz kürtler her zaman yanınızda olacağız... tabiki hakkınızı isteyin, atalrınızın diline kültürüne sahip çıkın. Allah'ın size verdiği dili kimsenin sizden almaya hakkı yoktur... çerkes halkı özgür olmalı, siz bu coğrafyanın en güzel renklerinden birsiniz, anadolu ve mezopotamyada çerkes güneşi sönmemeli... çerkesce sözlükler, kitaplar basın, köy köy dolaşıp çerkes kültürüne ait her şeyi kayıp altına alın. tc sizi yok etmek için ne kadar çalışıyorsa, sizde yok olmamak için daha fazla çalışın... Ağrıdan çerkes kardeşlerimize sevgiler, selamlar.
Misafir - Rewan

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi