• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret867381
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

99 yaşında vefat eden Ece’nin cenazesi 30 Ocak 2012 Pazartesi günü İstanbul'da toprağa verilecek.

Türkiye’nin ilk dünya güzeli Keriman Halis Ece (Tamer) (Bıjnua) İstanbul Bebek’te kızının evinde hayatını kaybetti.
 
99 yaşında vefat eden Ece’nin cenazesi 30 Ocak 2012 Pazartesi günü İstanbul'da toprağa verilecek.
 
Keriman Halis Kimdir?
31 Temmuz 1932'de Belçika’da yapılan yarışmada dünya güzeli seçilen Keriman Halis, 1913 yılında dünyaya gelir. Tahsilini Boğaziçi Lisesi’nde yapar. Babası Halis Bey, güzellik yarışmasına kızını bizzat teşvik eder ve Cumhuriyet Gazetesi’nin düzenlediği yarışmada, 3 Temmuz 1932'de Türkiye güzeli seçilir. 31 Temmuz 1932 tarihinde 28 ülkenin katıldığı  “International Pageant of Pulchritude” (Uluslararası Güzellik ve Zarafet Yarışması), “Dünya Güzellik Kraliçesi” seçilen Keriman Halis tüm dünya basınında aylarca yer alır ve sirkeci garında büyük bir coşkuyla karşılanır.
Keriman Halis’e, 1934’te çıkan Soyadı Kanunu ve yarışmadaki başarısından sonra bizzat Atatürk tarafından kraliçe anlamına gelen “Ece” soyadı resmî olarak verildi.2153 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi