• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret910264
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Ruhr Veliler Birliği’nin düzenlediği eğitim sorunları toplantısında Türkçe anadil ve eğitim ataşeliklerin kapatılması konuları ele alındı.

Almanya’nın Essen kentinde bulunan Ruhr Veliler Birliği’nin düzenlediği toplantıda eğitim sorunları masaya yatırıldı. Ruhr Havzası’ndaki veli ve öğretmen derneklerinin temsilcileri ile bölgedeki Türkçe öğretmenleri katıldığı toplantıda Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTEV) Başkanı Kadir Dağlar ve Essen Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu ve Eğitim Ataşeliği Vekili Sezai Ekiz ve Ruhr Veliler Birliği Derneği Başkanı Ali Sak konuşma yaptılar. 

Almanya’daki üç başkonsolosluklarda bulunan eğitim ataşeliklerinin kapatılması konusunda açıklamalar yapan Essen Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Sezai Ekiz, "Bazı eğitim ataşeliklerinin kapatılması konusunda bir çalışma olduğu söyleniyor. Başkonsolosluk olarak bizden bu konuda görüş istendi ve biz kapatılmaması gerektiğini gerekli mercilere ilettik. Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’nda Almanca bilen, Almanya’yı tanıyan ve buranın sorunlarına vakıf ataşelerin atanması yönünde çalışmalar olduğunu biliyoruz" dedi.

Öğrenci sayısının düşüşü öğretmenleri etkiliyor
Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti'nde 242 Türkçe öğretmeni olduğunu söyleyen Eğitim Ataşeliği Vekili Sezai Ekiz ise, şunları söyledi: "Yabancı öğrencilerin yüzde 46’sının Türk öğrenci olduğunu biliyoruz. NRW’de şu anda 132 bin civarında Türk öğrenci bulunuyor. Bunlardan yaklaşık 53 bini toplam 509 okulda Türkçe dersinden yararlanıyor. Bu sayı 2002’de 80 bin idi. Türkçe derslerine katılımda yüzde 33’lük bir düşüş görülüyor. Ama öğretmen sayısındaki düşüş bundan çok daha yüksek. Öğrenci sayısının düşmesi öğretmen sayısının da düşmesine neden oluyor. Bu durum Türkçe anadil derslerini olumsuz etkiliyor." 

Anadil dersine katılım zorunludur
FÖTEV Başkanı Kadir Dağlar da, "Bu ülkede yaşayan ve vergisini veren Türk insanının anadilini bu ülkenin eğitim sistemine alınması için mücadele veriyoruz. Göçmenlerin yakın çevresinde konuşulan ve kaçınılmaz olarak sosyalleşmesine hakim olan dil anadildir. Bilimsel veriler anadilin ikinci ve üçüncü dillerin öğrenilmesinde olumlu katkı sağladığını göstermektedir. Anadil dersine kayıt yaptıranların katılımı zorunludur. Anadili dersi açılabilmesi için ilkokullarda en az 15, ilkokuldan sonraki süreç için en az 18 öğrenci yeterli görülmektedir. Türkçe’nin yaşatılmasında velilerin desteğine ihtiyaç vardır. Bu yüzden çocuklarımızı mutlaka Türkçe derslerine kayıt yaptıralım. Okulumuzda Türkçe dersi yoksa veliler birleşerek okul idaresinden Türkçe dersi talep edelim" diye çağrıda bulundu.

Dağlar, Almanya’daki eğitim ataşeliklerinden üçünün kaldırılma isteği ve bunların ikisinin de Türklerin en kalabalık olduğu NRW’de olması Almanya Türk toplumu açısından üzücü bir karar olarak değerlendirdi.

Türkçe için mücadele veriyoruz
Almanya’da tek Türkçe öğretmeninin Essen-Duisburg Üniversitesi’nin Türkçe bölümünde yetiştirildiğini ifade eden Ruhr Veliler Birliği Derneği Başkanı Ali Sak şu bilgileri verdi:

"Almanya’da ilkokullar için Türkçe öğretmeni yetiştiren bir kurum yok. Türkçe bölümünün başında şu anda yetkili hiçbir kimse yok. Önümüzdeki dönemde belki de Türkçe bölümü ya kapatılacak ya da zayıflatılacak. Türkçe dersi için mücadele veriyoruz. Ama ortada Türkçe öğretmeni yetiştirecek bir kurum da olmayabilir. Almanya’daki Türk toplumunun en büyük sorunu eğitimdir. Eğitim ataşelikleri Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ediyorlar. Bunların burada olması bize manevi destek veriyor. Ataşelik siyasi kurumdur. Temsili bile yeterlidir. Ama bu yapılar kapatılmak yerine güçlendirilmelidir. Siz Türkçeye önem veriyoruz derken eğitim ataşeliklerini kaldırıyorsunuz. Bunu anlamakta güçlük çekiyorum."3031 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi