• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam257
Toplam Ziyaret903564
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Çerkes kimliğiyle dünya vatandaşı olmayı başarabilmiş değerli büyüğümüz Deguf Sabahat Lugon, Bağlarbaşı Kafkas Kültür Derneği'nde düzenlenen bir programla anıldı.

Toplantı barkovizyon gösterisiyle başladı. Sabahat Lugon'un hayatından kesitler sunulan barkovizyonla hatıraları yad edildi.

 Daha sonra akraba ve yakınları tarafından konuşmalar yapıldı. Deguf Fuat Uğur yaptığı konuşmada, onun dolu dolu bir hayat yaşadığını, Çerkeslerin yaşadığı her yer ve etkinlikte bulunmayı başarabildiğini, sıcaklığı ve güleryüzüyle tüm insanları kucakladığını, bıraktığı boşluğu doldurmanın mümkün olmayacağını ifade etti.

Çerkes Hakları İnisiyatifi'nden Habracu Murat Özden de yaptığı konuşmada, onun herkesin yüreğine dokunan ve iz bırakan bir insan olduğunu, ölümüyle Çerkes halkında doğan boşluğun çok zor doldurulacağını belirtti.

Özgür Çerkes olarak merhumeye Allah'tan rahmet, sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz.1873 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi