• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam270
Toplam Ziyaret903577
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Çerkes Hakları İnisiyatifi (ÇHİ), Çerkes halkının problemlerini siyasetin gündeminde tutmaya yönelik çalışmalarına hız verdi.

Çerkes Hakları İnisiyatifi Yürütme Kurulu Sözcülerinden Kenan Kaplan Başkanlığında bir heyet, Perşembe ve Cuma günleri TBMM'nde iki gün süren bir çalışma programı uyguladı. AK Parti, CHP ve BDP yetkilileri ile parlamento çatısı altında görev yapan değişik partilere mensup pek çok milletvekili ile yüz yüze görüşmeler yapılarak, kendilerine Çerkeslerin talepleri ve hassas oldukları konular hakkında bilgi verildi.

İlk olarak ziyaret edilen AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'a Çerkes halkının kimlik, anadili eğitimi, radyo-televizyon yayınları ve kültürel hakları ile ilgili talepleri iletildi. Karşılıklı görüş alışverişini müteakiben, Çerkes Hakları İnisiyatifi'nce 25-26 Şubat tarihlerinde Kocaeli Derbent Otel'de düzenlenecek Çerkes Çalıştayı'nın programı ve davet yazısı sunularak, Çalıştay'ın, gerek Ak Parti, gerek hükümet kanadı tarafından fonksiyonel bir katılımla takip edilmesinin uyandıracağı memnuniyet anlatıldı.

Mustafa Elitaş da konuyu MKYK'na taşıyacağını ve Çalıştayı takip edecek isimlerin burada belirlenip görevlendirileceğini söyledi. Elitaş Çerkes Halkının Türkiye'nin önemli yapıtaşlarından olduğunu belirterek ÇHİ'ye çalışmalarında başarılar diledi.

Daha sonra Anamuhalefet CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ziyaret edildi. Tarhan'a Çerkes halkının talepleri ve beklentileri ile ilgili detaylı bilgi verilerek, Çerkeslerin Parlamento çatısı altında kendilerinden kuvvetli bir destek beklediği belirtildi. Çerkes Çalıştayı'na davet edilen Emine Ülker Tarhan da yaptığı konuşmada, kendisinin Giritli bir göçmen ailenin çocuğu olduğunu, bu nedenle Çerkeslerin yaşadığı acı ve sıkıntıları çok iyi anlayabildiğini söyledi. Tarhan, Çerkes Çalıştayı'na memnuniyetle katılacağını da sözlerine ekledi.

Sonraki durak BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder oldu. Kendisine, Çerkeslerin kimlik, kültürel haklar, ana dili eğitimi ile ilgili talepleri ve yeni Anayasa'dan beklentileri iletilerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Önder, Çerkes halkını yakından tanıdığını ve büyük sevgi beslediğini ifade ederek, Çalıştay'a mutlaka katılacağını ve Çerkeslerin taleplerinin yeni Anayasa'da yer bulması için de Parlamento'da her türlü desteği vereceğini söyledi.

Daha sonra AK Parti Genel Merkezi ve Başbakanlık sekreteryalarıyla temasa geçilerek Başbakana verilmek üzere hazırlanan dosyalar iletildi.

Meclis'te ikinci gün çalışmalarında ise değişik partilerden milletvekilleri ile birebir görüşülerek hepsine Çerkeslerin sorunları hakkında bilgiler verildi ve yeni Anayasa sürecinde destek istendi.

ÇHİ'nin Parlamento ve Çerkes sorunuyla ilgili kurumlar nezdindeki bilgilendirme çalışmaları önümüzdeki günlerde de devam edecek.4676 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi