• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam120
Toplam Ziyaret928689
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.156027.2649
Euro28.882528.9982
Semerkew

Çerkes sanatçılar heykeltraş Gushapsha Arsen, ressam Mazlo Eduard ve ressam Kuzamisch Anzor sürgünü hem görünür, hem de göz ününde tutmayı amaçlayan projelerini ozgurcerkes.com'a anlattı.

Çerkeslerin Kafkasya'dan sürülüşünü, Türkiye ve Kafkasya'da yapacakları ikiz anıtla somutlaştırmak isteyen üç Çerkes sanatçı temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.


Çerkes sanatçılar heykeltraş Gushapsha Arsen, ressam Mazlo Eduard ve ressam Kuzamisch Anzor sürgünü hem görünür, hem de göz ününde tutmayı amaçlayan projelerini ozgurcerkes.com'a anlattı.

Grup sözcüsü Gushapsha Arsen, Çerkeslerin Kafkasya'dan sürgün edilişini sembolize etmek üzere biri Soçi'de, biri Samsun veya Trabzon'da olmak üzere karşılıklı iki anıt yapılması için çalışma yürüttüklerini söyledi. Bu anıtların diasporadaki ve anavatandaki Çerkesler'in hatıralarını canlı tutacağını söyleyen Gushapsha Arsen, bunun Çerkes varlığının sürdürülmesi açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Bu projenin 20 yıllık mazisi olduğunu belirten Gushapsha Arsen, konuyu Nalçık, Maykop ve Krasnodar'da devlet yetkilileri ile de görüştüklerini ve büyük ilgi ve destek gördüklerini söyledi. Rusya Güzel Sanatlar Akademisi'nin de konuyla yakından ilgilendiğini belirten Guhapsha, ünlü Adige sanatçı Mihail Shemyakin'in de bu projenin tam destekçisi olduğunu ifade etti.

2014 yılındaki Soçi Olimpiyatları'nın gerçekleştirileceği mekanın Çerkes toprağı olduğunu ve büyük Çerkes sürgününün 150. yıldönümüne denk geldiğine dikkat çeken Gushapsha Arsen, “Bu anıtların olimpiyatlar öncesinde yapılması Çerkesler açısından büyük önem arzediyor” dedi. Gushapsha Arsen, geniş çaplı bir kampanya düzenleyerek bu projeye destek sağlamak istediklerini söyledi.

Proje ile ilgili slide show www.arsengu.com web sitesinden izlenebilir.2766 kez okundu

Yorumlar

soçi olimpiyatları..     16/02/2012 17:10

Karşılıklı olarak soçi ve samsun yada trabzonda bu anıtların yapılması çok güzel veanlamlı bir fikir,destekliyorum doğrusu....
Misafir - recep güler

adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi