• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam91
Toplam Ziyaret949262
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.859028.9747
Euro31.132931.2576
Semerkew

Çerkes Numune Mektebi'nin faaliyet gösterdiği, bugün Otel olarak kullanılan binada düzenlenen Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti'nin Yemeğine Ünlü Yağdı.

Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti (ÇER KAD)'nin kuruluş yemeği, cemiyetin ilk kurulduğu ve faaliyet gösterdiği bina olan Akaretlerdeki “W İstanbul Otel”de yapıldı.

TV programcısı Billur Aktürk tarafından sunulan programın açış konuşmasını ÇER-KAD Başkanı Günseli Şurdum Avcı yaptı. Avcı konuşmasında 1923 yılında kapatılan Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti'nin 89 yıl sonra aynı isimle açıldığını ve aynı misyonla da yoluna devam edeceğini, açacağı anaokullarında çocuklara Çerkes dillerini öğreteceklerini söyleyerek katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkür etti.


Thamate Mustafa Saadet de Adigece yaptığı konuşmasında konuklara hoş geldin diyerek derneğin hayırlı hizmetlere imza atacağından şüphesi olmadığını söyledi.

150'ya yakın davetlinin iştirak ettiği yemeğe ünlü isimler oldukça rağbet etti. Ediz Hun, Halit Kıvanç, Okan Bayülgen, Şirin Edige, Nazan Şoray, Rojin, Atilla Saral, Günseli Kato, Erkan Özarman, Güngör Bayrak, Ferhat Kentel, Yavuz Baydar, Tanju Babacan, Banu Noyan, Şuayip Dağıstanlı, Aytunç Altındal'ın da hazır bulunduğu davette Adige sanatçı Gülcan Altan bir konser verdi.
Gece misafirlerin katılımıyla yapılan Çerkes danslarıyla sona erdi.

 5197 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi