• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret627477
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78355.8067
Euro6.43886.4646
Semerkew

Çerkes Hakları İnisiyatifi (ÇHİ) İstişare Kurulu'nun üçüncü toplantısı 25 Mart Pazar günü Kadıköy Belediyesi Brifing Salonu'nda gerçekleştirildi.

Çerkes Hakları İnisiyatifi (ÇHİ) İstişare Kurulu'nun üçüncü toplantısı 25 Mart Pazar günü Kadıköy Belediyesi Brifing Salonu'nda gerçekleştirildi.

Thamate Mustafa Saadet yönetiminde gerçekleştirilen İstişare Kurulu Toplantısı'nda önce gündem oluşturuldu.

Daha sonra ÇHİ Yürütme Kurulu Üyesi Kenan Kaplan söz alarak Çalıştay süreci ve sonuçlarını değerlendirip, Sonuç Bildirgesi'nin Ankara'da siyasi parti temsilcilerine ulaştırılm ası sürecinde yaptığı görüşmeler hakkında detaylı bilgi verdi ve yöneltilen soruları cevaplandırdı. Ardından konuyla ilgili katılımcıların değerlendirmeleri dinlendi.

Daha sonra kürsüye gelen ÇHİ İstişare Kurulu Üyesi ve Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti (ÇER-KAD) Başkanı Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, önce derneğin kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği faaliyetler ve gelecek planları ilgili bilgi verdi. Avcı daha sonra ÇHİ'nin faaliyetleri ile ilgili değerlendirmelerde ve gündemde yer alan konularla ilgili tavsiyelerde bulundu. Avcı, ÇER-KAD'ın 1919 yılında açılan cemiyetin Çerkes çocuklarına anadillerini öğretme misyonuna sonuna kadar sadık kalıp sürdürece ğini ama asıl misyonlarının Çerkes kadınlarının toplum içinde sahip olduğu saygın yeri kullanarak toplumsal barışı tesis için çalışmak olacağını söyledi. Avcı Çerkes toplumsal yapısındaki parçalanmışlığın, ayrı baş çekmelerin ve didişmelerin, hem yapılara, hem doğrudan topluma zarar verdiğini belirterek, "Buna artık  bir dur demenin zamanı geldi. ÇER-KAD olarak bir kadın duyarlılığı ile bütün kurumlarımızın başında yer alan kişilere sesleniyor, hepsini sağduyulu olmaya, birbirlerine saygı göstermeye, işbirliği ve uzlaşıya açık olmaya çağırıyoruz. Mevcut kutuplaşmaların kimseye bir yararı olmadığı gibi aksine topluma zararı var" dedi. Avcı, ÇER-KAD'ın taraf olmayan yapısıyla toplumsal barışı tesis için elinden gelen herşeyi yapacağını söyledi. 

Bilahare söz alan ÇHİ sözcülerinden Murat Özden, 29 Nisan Kayseri Miting i , Çerkes Hakları İnisiyatifi'nin yapılanması, vizyonu ve aksayan yönleri üzerine  değerlendirmelerde bulundu.

Özden'in önerisi üzerine yapılan oylamada Mustafa Saadet oybirliği ile İstişare Kurulu Başkanlığı'na getirilerek ÇHİ işleyişiyle ilgili belli görevler uhde sinde oluşturulan heyete tevdi edildi.

Toplantı katılımcıların sorunlar, çözümler ve öneriler üzerine yaptıkları konuşma ve katkılar sonrasında Mustafa Saadet'in kapanış konuşmasıyla sona erdi.
2138 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi