• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam318
Toplam Ziyaret903625
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

TBMM Genel Kurulu'nda, BDP Grubunun Anadil'de Eğitim Öngören Teklifi reddedildi.

BDP İstanbul Milletvekili Sırı Süreyya Önder, ''Türkçe dışında ana dillerde eğitim yapılması''nı içeren önerge üzerinde yaptığı konuşmaya, Latince bir şiir okuyarak başladı.

''Bu ülkede yüz binlerce Kürt, Arap çocuğu ilkokula ilk gittikleri gün, sizin bundan anladığınız kadarını anlıyorlar'' diyen Önder, kendisine laf atan Ak Parti milletvekillerine, ''Size bu, ne kadar tanıdık geliyorsa, Türkçe de o çocuklara o kadar tanıdık geliyor. Bu meselede Osmanlı'dan geriye gitmeye hakkınız yok. Onlar her çocuğun kendi anadilinde eğitim görmesini imkanını sağladı'' diye karşılık verdi.

ALLAH'IN VERDİĞİNİ GASP ETMEYİN

Anadil meselesine karşı çıkmanın ''Allah'ın verdiğini gasbetmek'' olarak tanımlayan Önder, Kürtçe için ''medeni mi değil mi?'' tartışmasının gereksiz ve incitici olduğunu söyledi. Önder, milletvekillerinden empati yapmaları isteyerek, elindeki Latince şiiri göstererek, ''Bir Kürt çocuğu, ilkokula başladığı gün öğretmen kendisine 'hoşgeldin' dediğinde bunu anlıyor. O Kürt çocuğunu anadili Türkçe olan ile yarışa sokmayın'' dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Önder'in ardından ayağa kalkarak, ''Anadil ve resmi dil Türkçe'dir Bu Anayasa'da belirtilmiştir. Çocuklarımızı anadiline göre ayırmak doğru değil'' diyerek önergenin işleme alınmaması gerektiğini ileri sürdü.

BDP Grup Bayşkanvekili Hasip Kaplan da oturduğu yerden kalkarak, ''Bu Anayasa darbecilerin, yargılanacak olan Kenan Evren'in Anayasasıdır. Bu Meclis ya 'ben yasakçıyım' ya 'Kürtler, Çerkezler, Araplar da 'Bu ülkede vardır' diyecek. Onun kararını verecek. Ya ortaklayacağız ya da ayrışacağız'' diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, önergenin Anayasa'ya aykırılık iddialarıyla ilgili itirazlara, ''Başkanlık Divanı'nın Anayasa'ya aykırı diye işleme koymama yetkisi yoktur. Takdir Genel Kurulu'ndur'' dedi.

BDP'li milletvekilleri önergenin reddedilmesi üzerine tepkilerini alkışlayarak gösterdi.1730 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi