• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam128
Toplam Ziyaret867351
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Uluslararası çapta başlatılan ve Türkiye organizasyonunu Kafkasya Forumu ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği'nin üstlendiği Anti-Maskot Yarışması sonuçlandı.

Uluslararası çapta başlatılan ve Türkiye organizasyonunu Kafkasya Forumu ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği'nin üstlendiği Anti-Maskot Yarışması sonuçlandı. Yarışma sonucunda dereceye giren tasarımlar için Bağlarbaşı Derneği'nde bir ödül töreni düzenlendi. Yarışmada, halk oylaması ve jüri seçimleriyle belirlenen 1.lik ve 2.lik ödülüne Aydan Çelik layık görülürken 3.lük ödülünü Hakan Naç'ın tasarımı aldı. Jüri halk özel ödülünün sahibi ise Enise Şurdum oldu.

Rusya'nın, Çerkes Halkı'nı soykırıma tabi tuttuğu Soçi kentinde gerçekleştireceği 2014 Soçi Olimpiyatları'nı temsil etmek için 4 maskot belirlemesinin ardından NoSochi 2014 inisiyatifi tarafından başlatılan, Türkiye Organizasyonunu Kafkasya Forumu ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği'nin üstlendiği Anti-Maskot yarışması düzenlenmişti. Söz konusu yarışmanın sonuçları İstanbul Kafkas Kültür Derneği'nde düzenlenen ödül töreninde açıklandı. Pazar gecesi saat 20.00'da başlayan törenin açılış konuşmasını, Bağlarbaşı Kafkas Kültür Derneği Başkanı Ümit Duman ve Kafkasya Forumu Aktivisti Emrah Yeşilyurt gerçekleştirdi. Törende 1.lik ve 2.lik  Taraf Gazetesi Yazarı ve Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferhat Kentel'den aldı. Araştırmacı Yazar Sefer Berzeg tarafından verilen 3' lük ödülü ise Hakan Naç adına Ümit Duman'a verildi. Yarışmaya katılan tüm tasarımcılara katılım belgesi verilen gece, maskot sergisi ve kokteylin ardından son buldu.

ÇELİK: "ÇİZGİLER SÖZLERDEN DAHA ÖNEMLİ OLABİLİR"
Plaketini Doç. Dr. Ferhat Kentel'den alan Aydan Çelik, ödülünü kısa süre önce hayatını kaybeden Meral Okay'a ithaf ettiğini söyledi. Yarışmanın organizatörlerine teşekkür eden Çelik, "Bazen çizgiler sözden daha etkili olabiliyor" dedi. Siyasetin oluşturulmasında bilginin yanı sıra tarihin önemine de vurgu yapan Ümit Duman, "Toplum politika geliştirmeli bunun için de tarihimizin doğru bilinmesi gerekmektedir. Gençlerin duyarlılığın artması yönünde umutlarım var" diye konuştu.
Kürsüye "Çerkes dostu" anonsuyla davet edilen Doç. Dr. Ferhat Kentel ise Anti-Maskot Yarışması'nı uluslararası güçlere karşı mücadelenin bir örneği olarak değerlendirdi. Dereceye giren maskotlar, NOSOCHI2014 ve MAY21 organizasyonlarının uluslar arası eylemlerinde ana görselleri olarak kullanılacak.

KURAL: RUSYA, ŞEHRİN GERÇEK SAHİPLERİNİ UNUTTURMAYA ÇALIŞIYOR
Ödül töreninin sunuculuğunu üstlenen KF Aktivisti Kuban Kural slayt gösterimiyle Soçi'nin tarihi ile ilgili bilgiler paylaştı. Soçi ve bölgesinin Çerkes halkının yüzde 50 sinin katledildiği bir soykırım bölgesi olduğunu dile getiren Kural, "On yaşından küçük çocuklara tecavüz edilmesini yasaklayan be bunları kayda geçiren Çarlık Rusyası'nın yaptıkları soykırımdan başka ne ile ifade edilebilirdi" şeklinde konuştu.

"ÇERKESLER TARİHE GERİ DÖNÜYOR"

Rusya olimpiyatlar için seçtiği maskotlarla Soçi'yi "Tarihi Rus toprağı" mottosuyla dünyaya duyuruyor. Anti-Maskot Yarışması'nda dereceye giren maskotlar Soçi'nin gerçek tarihine vurgu yapacak. Soçi'nin gerçek tarihinden söz eden Kural ,sözlerini "Çerkesler tarihe geri dönüyor" diyerek bitirdi.

Yarışmaya katılan maskotlar, 27 Nisan Cuma gününe kadar İstanbul Kafkas Kültür Derneği'nde sergilenmeye devam edilecektir.2211 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi