• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret867364
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Kafkasya Forumu tarafından yapılan açıklamada ÇHİ Kayseri Mitingi'ne tam destek verildiği duyuruldu. Kafkasya Forumu'nun kamuoyuna yaptığı açıklama şöyle:

 

Çerkes Hakları İçin Verilen Mücadele'nin Yanındayız!

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan beri iktidarı elinde tutan siyasi elit, belirli bir etnisite ve ideoloji ile tarif edilmiş bir kimliği diğer kimliklere karşı üstün tutan ve ülkenin gerçek sahibi olarak gören bir anlayışı resmi politika olarak benimsemiş ve devleti bu temeller üzerine inşa etmiştir.

Bu anlayış ile tepeden inme bir yöntem kullanarak ülkenin sahibi olan tüm halklara sistemli olarak uygulanan ve onları ait olmadıkları bir kimliğe dönüşmeye zorlayan tek tipçi ve asimilasyoncu bir ulus inşaa politikası benimsenmiştir. Tek tipleştirmeye direnen halklara şiddete varan türlü zorlamalar ile vatandaşlarının refahı ve can güvenliği pahasına baskıcı politikalar sürdürülmüştür. Artık bu politikalar, geri dönülmemek üzere derhal terk edilmelidir.

Darbeci generallerin keyiflerine göre yazdırdıkları inkar, asimilasyon ve baskı anayasası hala bir utanç kaynağı olarak hayatımızı şekillendirmektedir. Bir an önce, devletin hiçbir vatandaşı için kimlik tarifi yapmadığı; adil, özgür ve eşit yeni bir anayasa yapılmalıdır.

Yeni anayasanın hazırlanmasına Türkiye'nin tüm kimliklerinin katkı yapmasını çok önemli buluyoruz. Herhangi bir kimliğin bu süreçte etkin olamamasını, yeni anayasayı bu bağlamda zayıf düşürecek bir talihsizlik olarak görüyoruz.

Kafkasyalıların siyasallaşmasının ve devletten sivil demokratik yöntemlerle haklarını talep etmesinin elzem olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda toplumun taleplerini görünür kılacak eylemliliklerin desteklenmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.

Çerkes toplumunun demokratikleşme ve yeni anayasa sürecinden geri kalmaması adına; geçtiğimiz yıldan bu yana önemli mitingler organize eden, son aylarda gerçekleştirdiği Çerkes Çalıştayı ile konuyu Türkiye entelektüellerinin de gündemine sokan Çerkes Halkları İnisiyatifi'nin çalışmalarını dikkate değer buluyoruz.

Yıllardır Kafkasyalıların siyasallaşmasının ve kendi haklarını talep etmesinin önünde, bürokratik ilişkileri ile bir engel teşkil eden KAFFED'in ÇHİ'nin Kayseri'de yapmayı planladığı mitinge karşı yürüttüğü kirli karalama kampanyalarını da kınıyoruz. Bu tavır ve davranışlarının demokratik teamüllerle bağdaşmadığını ve siyasi ahlaka da aykırı olduğunu hatırlatmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Biz tüm Çerkeslere ve kardeş halklara; on yıllardır yaşadığımız resmi haksızlık ve saygısızlıklara dur demek adına, toplum olarak sesimizi yükseltmek adına, özgür ve adil bir ülke adına, Çerkes Hakları İnisiyatifi'nin Kayserili Çerkeslerle birlikte organize ettiği 29 Nisan Kayseri mitingine katılma çağrısı yapıyoruz.

Kafkasya Forumu1540 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi