• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam152
Toplam Ziyaret867375
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Çerkes Hakları İnisiyatifi, "TBMM Başkanlığı Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na daha önce sunduğu “Yeni Anayasa İçin Çerçeve Önerisi“ başlıklı çalışmayı, Uzlaşma Komisyon’u toplantısında detaylı şekilde anlattı.

Yeni Anayasa yapım sürecine aktif katkıda bulunan Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin hazırlayıp, Aralık ayında TBMM Başkanlığı Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na sunduğu “Yeni Anayasa İçin Çerçeve Önerisi“  başlıklı çalışmayı, davet edildiği Uzlaşma Komisyon’u toplantısında detaylı şekilde anlattı.

 Çerkes Hakları İstişare Heyeti  Başkanı  Mustafa Saadet, ÇHİ Yürütme Kurulu Üyeleri Kenan Kaplan, Murat Özden ve Erol Karayel’den oluşan heyet komisyonda 45 dakika süreyle söz hakkı kullanarak, Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerine  Çerkeslerin karşı karşıya olduğu sorunları anlattı, çözüm önerilerini  sundu.

Toplantıda ÇHİ Yürütme Kurulu Üyesi Kenan Kaplan’ın Komisyona sunulan 15 maddelik “Yeni Anayasa için Çerçeve Önerisi”ni okumasıyla başladı.  Daha sonra sırayla söz alan ÇHİ üyelerinin Çerkeslerin sorunlarını detaylı bir şekilde anlatmasından sonra, Komisyon üyeleri AK Parti’den Mustafa Şentop, CHP’den Rıza Mahmut Türmen ve MHP’den Tunca Toskay’ın  yönelttiği soruları cevaplandırdı.

Toplantının tamamlanmasından sonra Komisyon üyeleri çok başarılı ve maksada uygun bir sunum  olduğunu ifade ettiler.

(Not:Komisyonda yapılan konuşmaların detayları  2. Haberde yer alacak)1858 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi