• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret869374
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Çerkes Hakları İnisiyatifi’nce düzenlenen Kayseri Çerkes Hakları Mitingi Pazar Günü Kayseri’de başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Çerkes Hakları Kayseri Miting Komitesi tarafından Organize edilen Miting, Fuar yolu Zümrüt Parkı'ndan itibaren oluşturulan kortejle başladı. Yaklaşık 1 kilometrelik mesafe "Anadilde eğitim istiyoruz", "Anadilim onurum, savaşırım korurum", "Asimilasyona hayır", "Anadilde televizyon istiyoruz" şeklinde sloganlarla geçildikten sonra Miting alanına ulaşıldı.

İshak Akbay’ın sunduğu programda ÇHİ sözcülerinden Kenan Kaplan yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaşayan tüm farklı renklerin temsilcileri ve kurumlarıyla birlikte Çerkeslerin de yok sayıldığını söyledi. Kaplan, "Bugün artık ayağımızdaki asimilasyon prangasını söküp atmak, dilimiz ve kültürümüzün geleceğinin güvence altına alındığını görmek istiyoruz" dedi. Kenan Kaplan, şöyle konuştu: "Sadece şu iki mesajımızın net anlaşılmasını istiyoruz. Birincisi, devlet imkanlarıyla ana okuldan başlamak üzere tüm örgün eğitim kurumlarında Çerkes dillerinin öğretim ve eğitim imkanının sağlanması; ikincisi de yine devlet imkanlarıyla 7 gün 24 saat Çerkes dillerinde yayın yapan radyo ve televizyon kanallarının faaliyete geçirilmesi. Bu iki maddenin özeti, Türkiye'nin tam demokratik bir ülke olması ve bunun gereği olarak Çerkeslerin de dillerini ve kültürlerini koruyup geliştirebilecekleri ortamın sağlanmasıdır. Bunun için hükümetimizden, muhalefet partilerinden yeni oluşturacakları sivil yeni anayasa çalışmalarında dikkate almalarını istiyoruz."

Daha sonra aynı konuşmanın Adigece versiyonu Çerkes Hakları Kayseri Miting Komitesi üyelerinden Saim Daşçı tarafından; Abazaca versiyonu da Kutelya Erol Kılıç tarafından gerçekleştirildi.

Programda söz alan Kabartay Balkar Cumhuriyeti İnsan Hakları Derneği Başkanı Hatajuko Valeri de "Suriye'de, Ürdün'de, Türkiye'de bulunan Çerkesler dillerini korumak için ellerinden geleni yapmalıdır. Daha küçük milletler dil ve kültürlerini korurken, biz neden asimile oluyoruz?" diye sordu. Türkiye’ye gelirken Adiğe Tahmadesi Nalo Zavur’la görüştüğünü, Türkiye’de bazı Çerkeslerin devletten dil eğitimi ve radyo televizyon talebinde bulunan Çerkeslere karşı çıktıklarını söylediğinde, “Nasıl olur? Bunlara karşı çıkanların ya akılları yoktur, ya da yürekleri” diye cevap verdiğini söyledi.

Daha sonra söz alan ÇHİ Yürütme Kurulu üyesi Erol Karayel de  tarihinin en karanlık günlerini yaşayan Çerkes dillerinin yeni nesillere aktarılamaz hale gelindiğini ve ana babalara büyük sorumluk düştüğünü, fakat asıl sorumluluğun devlette olduğunu, devletin bu problemi çözmekle yükümlü olduğunu söyledi.

Konuşma aralarında sahne alan Adıgeyli ses sanatçısı Kuısuko Sima, Bandırmalı Adige sanatçı Sedat Sezen ve İstanbul’dan İshak Akbay da şarkılarıyla gelenleri coşturarak mitingi renklendirdiler.2553 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi