• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam85
Toplam Ziyaret869375
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Kuzey Kafkasya Dağlı Halklar Cumhuriyeti(KKDHC) kuruluşunun 94. yılında Pşımaf Kotse’nin mezarı başında düzenlenen törenle yad edildi.

Kuzey Kafkasya Dağlı Halklar Cumhuriyeti(KKDHC) kuruluşunun 94. yılında Pşımaf Kotse’nin mezarı başında düzenlenen törenle yad edildi.

KKDHC 2. Devlet Başkanı Pşimaf Kotse’nin Feriköy’de bulunan mezarı başında -iki grup halinde 45 kişinin katılımıyla- yapılan anma programı Tsıpıne Bahattin tarafından Yasin-i Şerif okunması ve Adigece dua ile başladı.

Daha sonra katılımcılardan Eyüp Tuncer Pşimaf Kotse’nin hayat hikayesi, Çağlar Konukman da KKDHC’nin kuruluşundan dağılışına kadar olan tarihçesi hakkında bilgi verdiler.

Program, Yaşar Nogay, Tsıpına Bahattin, Murat Özden, Şakir Şahin ve Erol Karayel’in duygu ve düşüncelerini ifade ettikleri kısa konuşmalarının ardından sona erdi.

 
2604 kez okundu

Yorumlar

çerkesya     30/05/2012 14:42

SeçeneklerNihat Küçükkoyuncu değerli arkadaşlar federasyonlar tabiki demokratik mücadele için gerekli ancak sivil toplum örgütleri ile dçb dahil olmak üzere mevcut birlik ve oluşumlar ile bir yere varamayacağız. herkesin gönlünde olan çerkesya için ancak sürgünde bir devlet kurarak başkanı ile bakanları ile hatta silahlı kuvvetleri ile mücadelemizi sertleştirmemiz lazım gelmektedir. şahsi kanaatim şudurki ne rf ne tc nede bm bize istediğimiz devleti kurma zemini sağlamayacaklardır.bu konunun tartışmaya açılması ve altyapısının oluşması en büyük dileğimdir saygı ve sevgilerimle ceguako.
Misafir - nihat

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi