• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam115
Toplam Ziyaret869405
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Çerkes aktivist gruplar, Çerkesya’ya ve Çerkeslere yapılan zulmü duyurmak için harekete geçti. Tüm Kuzey Kafkasya halklarından katılımcılar 20 Mayıs Pazar günü saat 13.00'de Taksim'den Rus Konsolosluğu'na bir protesto yürüyüşü gerçekleştirecek.

DİKİL FAİLİN KARŞISINA!
YÜKSELT DİRENİŞ BAYRAĞINI!

Çerkes aktivist örgüt ve gruplarının Çerkesya’ya ve Çerkeslere ne olduğunu Dünya’ya anlatmak için yaptıkları ortak çağrıdır:

21 Mayıs 1864, Çerkesya’da uygulanan soykırımın sembol tarihidir.

21 Mayıs, modern Avrupa tarihinin ilk soykırımı, Çerkes Soykırımı’nın dünyaya hatırlatıldığı gündür. Bağımsızlık ve özgürlük yolunda acı çekenleri, mücadele edenleri ve Çarlık Rusyası elinde katledilen bir buçuk milyon insanımızı tekrar hatırladığımız ve kimliğimiz adına adalet arayışımızı tüm dünyaya ilan ettiğimiz, “biz varız” diye haykırdığımız gündür.

Her biri farklı rejim ve tarih dayatmaları altında ve gelecekleri kaygı verici durumda olan Çerkes diasporası tercihini mücadele etmekten, var olmaktan yana yapmıştır. Bugüne dek çıkar grupları ve küresel aktörlerle adeta bir cendereye sokulan toplumumuz yeni çağla birlikte küllerinden yeniden doğduğu bir mücadele sürecini başlatmıştır.

Bizim tam da bittiğimiz gün olarak tarihe geçirilen 21 Mayıs, artık direnişimizin ve dirilişimizin günüdür.

Yaşadığımız aralıksız soykırımın, Kafkasya’da süregelen insan hakları ihlallerinin, faili meçhullerin ve bitmek bilmeyen şiddet döngüsünün ardında Rusya’nın bütün bir Kafkasya’yı hedef alan kolonyal politikaları yatmaktadır. Bu politikalar doğrultusunda, anavatanımızı işgal eden, halkımıza soykırım uygulayarak vatanından eden Rusya, işlediği cürümün 150. yılında Soçi’ye sahte bir tarih ve imaj giydirme çabası içinde. Soykırımın en yoğun yaşandığı bölgelerden olan Soçi, 150 yıl sonra bugün geçmişinde yaşanan katliamlar ve yerli halkı yok sayılarak, “Geleceğe açılan kapı” mottosuyla dünyaya tanıtılmaya çalışılıyor.

5 milyonun üzerinde Çerkes bugün sürgünde yaşıyor. Dünyanın dört bir yanında, Rusya temsilcilikleri önünde protestolar gerçekleştiriyoruz. Çerkesya’nın başkenti Soçi’de düzenlenmek istenen 2014 Kış Olimpiyatlarına yönelik itirazımızı dünyaya duyuracak ve yalanlar üzerine kurulmuş bu politikanın karşısına dikileceğiz.

Bugün, direniş kültürünün hegemonyaya verdiği en net cevabı birlikte haykırmak üzere; insanlık onurunu savunan herkesi, tüm Dünya Çerkeslerini, Kafkasyalıları ve dostlarımızı gerçekleştireceğimiz eylemlere katılmaya davet ediyor ve sesleniyoruz:

ÖZGÜR BİR ÇERKESYA İÇİN! ÖZGÜR BİR KAFKASYA İÇİN!
DİKİL FAİLİN KARŞISINA!
YÜKSELT DİRENİŞ BAYRAĞINI!
YÜKSELT ÇERKESYA BAYRAĞI’NI!

BERLİN KUZEY KAFKASYA KÜLTÜR DERNEĞİ – BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ – ÇERKES-ADIĞE ULUSAL DERNEĞİ (C-ANA ISRAIL) – ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ – ÇERKES KÜLTÜR ENSTİTÜSÜ – DEMOKRASİ İÇİN ÇERKES GİRİŞİMİ – ESKİŞEHİR KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOM. (EsKafGencKom) – HAMBURG ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞİ – İSTANBUL KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇ (İKKD GENÇ) – JİNEPS GAZETESİ – KAFKAS EVİ – KAFKASYA FORUMU – KAFKAS VAKFI – KUZEY KAFKASYA İÇİN ADALET GRUBU (JFNC) – SAMSUN BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ – RADIO ADIGA (ÇERKES SESİ) – ULUSLARARASI ÇERKES KONSEYİ

 

20 Mayıs, Pazar, saat: 13:00
Buluşma noktası: Taksim meydanı Tramvay Durağı.
Basın açıklaması: Rusya Konsolosluğu önü

Organizasyon Komitesi:
Koordinatör: Tuguj Özgür Aktekin
Temsilciler: Ankara: Dilek Soykuvvet , Bilgen Polatkan ), Tokat: Koban Hüseyin Aybuluk , Çorum: Ülkü Solak, Kayseri: Erkan Batır, Bursa: Serenay Uğur , Antalya: Oya Şimşek, İzmir: Özlem Özel, Murat Öztaş, Eskişehir: Jankat Yelbaşı, Düzce: Muhammed Salmak 2542 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi