• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam136
Toplam Ziyaret867359
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Soçi’de yapılacak olan 2014 Kış Olimpiyatları’na karşı faaliyet yürüten NoSochi2014 inisiyatifinin aktif üyelerinden Çerkes Kuban Kural, 2 kişi tarafından takip edildiği ve ölümle tehdit edildiği iddiasıyla Küçükçekmece Savcılığına Başvurdu.

Kafkasya Forumu üyesi Kuban Kural, suç duyurusunda, “15 Mayıs’ta Halkalı’da yürürken, yanımdan bir araç geçti. Arabadan attıkları kâğıtta kiril harfleriyle ‘Öleceksin’ yazıyordu” dedi.

Kuban Kural, 17 Mayıs’ta Küçükçekmece Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Can güvenliği olmadığını belirten Kural başvurusunda, 22 Nisan’da İstanbul Kafkas Derneği’ne giderken iki yabancı tarafından takip edildiğini, evi, işi ve arkadaşlarıyla buluştuğu alanlarda hep aynı kişilerin takibine maruz kaldığını iddia etti. Kural, “22 Nisan’da önce takip ettiklerini bana fark ettirdiler. En son ben yolda yürürken yanımdan geçen arabanın camından üzerime bir kâğıt atıldı. Kâğıtta kiril harfleriyle ‘Öleceksin’ yazıyordu” dedi. Kural, 23 Mayıs’ta Halkalı Şehit Ahmet Zehir Polis Merkezi’ne giderek ifade verdi.

Sarışın ve iri iki kişi takip ediyor

Kural, suç duyurusunda şunları anlattı: “Kafkasya ve Kafkasyalılar üzerine siyaset üreten Kafkasya Forumu’nun üyesiyim. Ayrıca Rusya’nın Soçi kentinde yapılacak kış olimpiyatlarına karşı faaliyet yürüten NoSochi2014 inisiyatifinin de aktif bir üyesiyim. 22 Nisan 2012’de Üsküdar’da İstanbul Kafkas Kültür Derneği’ne akşam saatlerinde anti-maskot etkinliği için giderken, içinde yabancılara benzeyen iri yarı sarışın iki kişinin bulunduğu gri renkli bir aracın bizi takip ettiğini fark ettim.

Aynı akşam dernekten çıktığımda bu kişilerce izlenmeye devam ettim. Bir kaç gün sonra, gece saatlerinde Atakent’teki evime giderken aynı kişilerle yine karşılaştım. Araçlarının iç ışığını yakarak kendilerini özellikle göstermeye ve rahatsız etmeye çalışıyorlardı. Bu sefer kullandıkları araç farklıydı. Bir hafta sonra evime yürürken, yolun karşısında park halindeki bir araç ışıklarını yaktı. İçindekiler aynı şahıslardı. Tepki vermeden, bana bakarak yavaşça uzaklaştılar.

Notu arabadan fırlattılar

Son 4 yıldır yapılan ve az bir süre kalmış bulunan 20 Mayıs Çerkes Soykırımı Protestosu’nun organizasyonuna odaklanmıştık. 3 Mayıs’ta Kuruçeşme Marina’da arkadaşlarla buluşacaktık, gideceğimiz lokantanın ilerisinde yine bu insanları gördüm. 15 Mayıs’ta Halkalı’da yürürken, yanımdan bir araç geçti. Arka camından buruşturulmuş bir kâğıt üzerime doğru fırlatıldı. Kağıdı alıp açtığımda, ortasında, büyük puntolarla, kiril alfabesiyle bir yazı yer alıyordu. Kiril alfabesini okumayı bilmediğim için bir anlam veremedim. Bilgisayarda translaterda çevirdiğimde, ‘Öleceksin’ yazısı ile karşılaştım. Durumun ciddi olduğunu düşündüm ve savcılığa başvurdum.”  1886 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi