• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam137
Toplam Ziyaret867360
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

DÜNYA’DA YAŞAYAN BÜTÜN ADIGE HALKININ ORTAK KULLANABİLECEĞİ STANDART BİR LATİN ALFABESİ OLUŞTURULMASI İÇİN ADIGE DİL DERNEĞİNİN (ADDER) ADIGE HALKINA ÇAĞRISIDIR.

Bugün Adıge halkının % 90’ı dünyanın 45 ülkesinde diasporada yaşamaktadır. Diasporada yaşayan Adıgeler’in en yoğun yaşadıkları ülke ise Türkiye’dir. Diaspora şartlarında dilimizin yok olmasını önlemenin ve gelecek nesillerimize taşımanın en etkili yolu dilin sistemli bir şekilde yazılıp okunması ile mümkündür. Anavatanımızda kullanılan Kril alfabesi ile okuyup yazmak tabiî ki mümkündür. Ancak bu alfabe, anavatanımız ile sınırlı kaldığı gibi diasporada yaşayanların aşina olmadıkları bir alfabedir. Adıge Dil Derneği olarak kesin ve net olarak şunu belirtmek istiyoruz. Adıge halkının yazılı kaynaklarının büyük bölümü tarihi anavatanımızda Kril alfabesi ile oluşturulmuştur. Kril alfabesi ile yazılmış olan bütün eserler ana kaynaklarımız olacaktır. Ancak anavatanımızda kullanılan Kril alfabesi dahi standart bir alfabe değildir. Üstelik bilgisayar yazılım programları tarafından da kabul görmesi hemen hemen imkansızdır. Adıge Dil Derneği tarafından hazırlanıp Web sitemizde halkımızın hizmetine sunulan (www.adigedilder.com) çevirmatik adlı program sayesinde Kril’den Latin’e, Latin’den Kril’e anında çeviri yapmak mümkündür.

Türkiye’de ana dilde eğitim için yıllardır Adıge halkı büyük bir çaba sarf etmektedir. Ana dilde eğitim Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına konulduğu zaman Türkiye Cumhuriyeti yasaları başka bir alfabe ile eğitim verilmesine müsaade etmediği için bu eğitiminin mutlak surette Latin alfabesi ile verilmesi istenecektir. Ayrıca ilköğretime devam eden bir çocuğa ana dilini öğretmeye çalışırken hiç aşina olmadığı, ailesinin dahi bilmediği Kril alfabesini de öğretmek dil eğitiminin önünde caydırıcı bir etki yaratacaktır. Unutulmamalıdır ki eğitim sadece okulda değil, evde de devam eden bir faaliyettir. Çocuk annesinin, babasının veya evde bulunan herhangi büyüğünün dahi bilmediği bir alfabe konusunda kimden nasıl yardım alacaktır? Sadece dil eğitimi konusunda değil, radyo ve televizyon programcılığı konusunda da durum aynı olacaktır.

Dilimizin yaşatılması konusunda başarının sağlanması sadece eğitim ile mümkün değildir. Arzu edilen başarı dilimizin günümüz teknolojisi dijital sisteme kabul ettirilip tanıtılması ile mümkün olacaktır. Bugün internetten bilmediğiniz bir dilin çevirisini anında yapmanız mümkün. Çok yakın gelecekte bütün dilleri anında sesli bir şekilde çevirebilen mobil telefonlar kullanılmaya başlanacaktır. Şimdiden bu sistemlerin alt yapı çalışmalarına başlanmalıdır. Bu çalışmaları yapabilmek için de Latin alfabesini kullanmak zorunluluğumuz vardır.

Adıge Dil Derneği bütün bu konuları kapsamına alan, sadece Türkiye değil Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan bütün Adıgeler için standart ortak bir Latin esaslı alfabe oluşturma çalışması başlatmıştır. Bu çalışma gelecek nesillerimize kültürümüz, dilimiz ve var olma mücadelemiz anlamında yapabileceğimiz en büyük yatırım olacaktır. Dünya’nın neresinde yaşarsa yaşasın, statüsü, akademik seviyesi, eğitim konusu, eğitim düzeyi ne olursa olsun Adıge dili konusunda bilgi, birikim, beceri, deneyim ve çalışması olan tüm hemşerilerimizi koşulsuz ve şartsız olarak Adige Dil Derneğinin bu tarihi çalışmasına katılmaya davet ediyoruz.

                                  ADIGE DİL DERNEĞİ (ADDER)

                                       www.adigedilder.com2868 kez okundu

Yorumlar

dil     05/06/2012 16:40

TÜRKİYE'DE LİSESLERDE RUSÇA DERSLERİ DE Mİ LATİNLE VERİLİYOR ALLAH AŞKINA... DAHA SAĞLAM GEREKÇE ÜRETİN LÜTFEN:))) "Ana dilde eğitim Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına konulduğu zaman Türkiye Cumhuriyeti yasaları başka bir alfabe ile eğitim verilmesine müsaade etmediği için bu eğitiminin mutlak surette Latin alfabesi ile verilmesi istenecektir. "
Misafir - ZAFER SÜRER

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi