• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret867364
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Anayasa yazımında anadil krizi Anayasa Yazım Alt Komisyonu'nda 'Çocuk Hakları' başlıklı 7. maddenin yazımında 'anadil' krizi çıktı .

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde oluşturulan Yazım Alt Komisyonu'nun toplantısında, anayasa yazım sürecinin ilk büyük krizi yaşandı.

Milliyet'in haberine göre komisyon, Çocuk Hakları başlıklı 7. maddenin yazımına geçerken, BDP, metne "her çocuk kendi kültüründen yararlanma ve kendi dilini kullanma hakkına sahiptir" hükmünün girmesini istedi. MHP bu öneriye sert tepki göstererek, "Ucu açık bir ifade. Bu ifadenin anayasada yer alması demek, Kürtçe anadilde eğitimin yolunu açmak demektir. Bunun hedefi daha şimdiden belli. Millet içinde başka bir millet kurmanın ilk adımı demektir bu" dedi. BDP'li üyeler ise, "Ne var ki bunda? Bir insana kendi dilini konuşma hakkını bile tanımayacaksa burada neyi yazacağız. En temel haktır anadili kullanma hakkı. Bundan doğal ne olabilir ki?" karşılığını verdiler. BDP'nin düzenlemede ısrarcı olması üzerine MHP'li üye Oktay Öztürk, "O kadar saf mıyız? Millet içinde yeni bir millet oluşturmanın yollarını arıyorsunuz. Çok masum ifadeler gibi gözükse de bu düzenleme bu yolun yapıtaşı. Kabul etmemiz mümkün değil" diye konuştu.

ORTA YOL BULUNMADI

MHP ve BDP arasındaki bu atışma sürerken, ortayolu bulmak isteyen Ak Parti ve CHP, "anadili öğrenme hakkı" ifadesinin kullanılabileceği önerisi yaptı. Ancak BDP, "zaten anadilde öğrenim hakkı var. Yeni bir öneri getirmiyorsunuz" diyerek bu teklifi de reddetti. Bunun üzerine Ak Parti ve CHP, konunun çalışmaları tıkamaması için "eğitim hakkı" maddesi görüşülürken ele alınması önerisinde bulundu. BDP'nin "hayır, bu madde içinde bir fıkra olarak bu hüküm yer almalı" ve MHP'nin de "biz bunu tartışmayız bile" tavrı üzerine görüşmeler kilitlendi. Müzakerelerin devam ettirilemeyeceğinin ortaya çıkması üzerine yazım alt komisyonu çalışmalarına son verdi.2173 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi