• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret869374
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların tatil olmasıyla birlikte 12 yıllık zorunlu eğitim üzerine çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanı Emin Karip, “Şu an bizim için mesai yok. Gerekiyorsa hafta sonu da çalışıyoruz. Çünkü bizim önceliğimiz, okulların açıldığı gün hem 1. ve hem 5. sınıflarda ilkokul ve ortaokullar için yenilenen haftalık ders çizelgesinin gerektirdiği öğretim materyallerinin kullanıma hazır olmasıdır” dedi.

Adigece ve Abhazca olabilir

Seçmeli dersler konusunda Yaşayan Diller ve Lehçeler programıyla ilgili şu ana kadar değerlendirmeye alınan iki talep olduğunu belirten Karip, “Bu taleplerden birincisi Kürtçe, diğeri Çerkes dillerinin seçmeli ders olarak okutulması ile ilgili” dedi.

Çerkeslerden Adigece ve Abhazca dilleriyle ilgili taleplerin geldiğini belirten Karip, bu konuda taleplerin değerlendirildiğini, ilgili kurumlarla işbirliği yapılarak bir öğretim programı hazırlanabileceğini söyledi.

Kürtçe dersi için ise öğretim programı ve öğretim materyalleri çalışmalarının Mardin Artuklu Üniversitesi’nin Yaşayan Diller Enstitüsü’nden görevlendirilen öğretim elemanlarının da katılımı ile yürütüldüğünü aktaran Karip, “Öğretim elemanları ve TTK uzmanları çalışmaları birlikte yürütüyor” diye konuştu.

Ayrıca, Yaşayan Diller ve Lehçeler konusunda henüz değerlendirme aşamasında olan ve Bakanlığa yakın zamanda intikal eden başka taleplerin de olduğunu ifade eden Karip, bu taleplerin Yaşayan Diller ve Lehçeler dersinin öğretim programının hazırlanmasına yönelik çalışmalarda değerlendirileceğini kaydetti.

10 öğrenci talep etse de

Karip, okullarda seçmeli derslerin öğretiminin ve okutulmasının, 12 yıllık zorunlu eğitime geçiş ile ilgili kanunun hükümleri gereği, bireysel olarak öğrencilerin istek ve tercihlerine bağlı olduğunu ifade etti. Karip, “Bu dersi 10 öğrenci talep ederse, biz bu talebin karşılanması için o anda elimizde hazır materyal yoksa bile, bunun hazırlıklarına başlayıp o talebi karşılamak için gerekli çalışmaları yapabiliriz” diye konuştu.

ÇHİ Yürütme Kurulu Görüşmüştü

Bilindiği gibi Çerkes Hakları İnisiyatifi Yürütme Kurulu Üyeleri geçtiğimiz ay Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip ile görüşmüş,  Çerkeslerin seçmeli ders uygulaması ile ilgili talep ve önerilerini iletmişti. (AA / Özgür Çerkes)2027 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi