• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam85
Toplam Ziyaret869375
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Kısa Adı ADDER Olan Adığe Dil Derneği Kasım ayında “Adiğe Dil Kurultayı” düzenliyor. Adiğe Dil Derneği’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Bilindiği gibi bundan bir ay önce hükümet tarafından “Azınlık dilleri seçmeli ders olarak okutulacak” açıklaması yapılmıştır. Bu açıklama üzerine bazı sivil toplum örgütümüz Milli Eğitim Bakanlığı ile hemen temasa geçerek bu konudaki düşüncelerini, sisteme nasıl katkı sağlayabileceklerini, sistemin uygulanması konusundaki teklif ve önerilerini sunmuşlar ve bu çalışmaları da kamuoyu ile paylaşmışlardır. Ancak bugüne kadar ne devlet yetkilileri tarafından, ne de bu işle yoğun olarak ilgilenen sivil toplum örgütlerimiz tarafından bu konuda izlenecek takvimin, uygulanacak plan ve programın ne olduğu, sürecin nasıl işleyeceği konularında kamuoyunu doyurucu net bir açıklama yapılmamıştır. Bizler Adıǵe Dil Derneği olarak bir yandan bu konudaki gelişmeleri heyecanla yakından takip ederken, bir yandan da konuya ilişkin araştırmalarımızı ve çalışmalarımızı vakit kaybetmeden başlattık. Yaptığımız araştırma ve çalışmalar neticesinde; “Ana Dilde Eğitim” konusunda yaşanan bilgi kirliliği ve handikap karşısında konuya; köklü, planlı, programlı ve kalıcı bir çözüm üretmek için geniş katılımlı bir “Adıǵe Dili Kurultayı” yapılması gerektiğini tespit ettik.

Bu nedenle ADDER Kasım 2012 ayı içersinde Ankara İlimizde “Adıǵe Dili Kurultayı” yapma kararı almış ve bu konudaki çalışmalara başlamıştır. ADDER tarafından yapılacak olan kurultaya; ADDER bölge delegeleri, sivil toplum örgütlerimizin, örgütlü tüm oluşum, grup, form ve platformlarımızın kontenjanları dahilinde belirleyecekleri delegeleri, Milli Eğitim Bakanlığı Yetkilileri, Siyasi Parti Temsilcileri, yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerin dilbilimci akademisyenleri katılımcı olarak, basın yayın kuruluşları ile tüm hemşerilerimiz ise gözlemci olarak davet edilecektir.

Adıǵe Dili Kurultayında “Ana Dilde Eğitim” konusunda uygulanacak program, okutulacak ders kitapları, kullanılacak alfabe, öğretmenlerin temini ve yetiştirilmesi, öğrencilerin sisteme nasıl dahil edileceği konuları başta olmak üzere diğer detaylar da görüşülerek karara bağlanacaktır. Kurultayda oy çokluğu ile kabul edilen ve alınan ortak kararlar doğrultusunda Ana Dilde Eğitim konusundaki programımız ve politikamız netleştirilerek uygulanmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına sunulacak ve bu programın uygulanması teklif edilecektir.

Yapmayı planladığımız “Adıǵe Dili Kurultayının” konunun her yönüyle ele alınarak başarılı bir şekilde icra edilebilmesi için; kurultay öncesi tüm hemşerilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, örgütlü tüm oluşum, grup, form, platformlarımızın görüş ve önerilerine ihtiyacımız vardır. Görüş ve önerilerin bildirileceği iletişim adresleri aşağıda sunulmuştur.

Kurultay hakkındaki detaylı bilgiler sırası ile vakti geldikçe kurultay iş takvimine uygun olarak paylaşılmaya devam edilecektir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

İrtibat: 0(332)353 66 30

           adder@adigedilder.com

ADDER YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI2255 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi