• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret869385
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Kısa adı ÇER-KAD olan Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği ilkokul 5. sınıf öğrencileri için ödüllü kompozisyon yarışması düzenledi.

ÇER-KAD'dan yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği’nden Duyuru!

  Değerli 5. Sınıf Öğrencileri,

Sizler bu yıl ilk kez öğrenim gördüğünüz Milli Eğitim Okullarında “Anadilinizi” de öğrenmek olanağı bulacaksınız!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kademeli Eğitim sistemine geçiş kararı ile birlikte, ilk ve ortaokul eğitim programlarında yapılan değişikliklere göre, bu yıl 5. sınıfa başlayacak öğrenciler, haftada 8 saat seçmeli ders alacaklardır. Bu seçmeli derslerden birisi de haftada 2 saat verilecek olan  “Yaşayan Diller ve Lehçeler Seçmeli Dersi”dir. Bu ders kapsamında hazırlanan Adigece ve Abazaca öğretim programları ile bu dilleri öğrenim gördüğünüz okullarda öğrenmek şansınız doğmuştur. Ne mutlu sizlere!

İlk kez sizlere tanınan bu olanak konusundaki düşüncelerinizi öğrenmek üzere “Anadil Eğitiminin Önemi” konulu,  değerli ödüller kazanacağınız bir kompozisyon yarışması ile bu yıl ilk yarıyıl sonunda anadil derslerinden başarılı not alan öğrencileri ödüllendirme programı düzenledik. Her iki etkinlik ile ilgili ayrıntılı bilgiler aşağıdadır.

Değerli Öğrenciler! Başarılarınızı ödüllendirmek ve sizlerle gurur duymak üzere, başvurularınızı bekliyoruz.

Sevgilerimizle.

 

Prof.Dr. Günsel Şurdum Avcı

Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği Başkanı

ve Yönetim Kurulu Üyeleri

  

 

1 – Kompozisyon Yarışması:

Bu yıl 5. sınıfa başlayacak orta öğretim öğrencilerimizin katılacağı  “Anadil Eğitiminin Önemi” konulu, kimliğin ve kültürün yaşatılması ve geleceğe taşınması konusunda anadilin önemini vurgulayan bir kompozisyon yarışması düzenlenmiştir.

Yarışmaya katılım için, 1 dosya kağıdını geçmeyecek kompozisyon metninin 30 Ağustos 2012, saat 24:00 e kadar derneğimiz iletişim mail’ine (info@cerkeskadinlari.org) gönderilmesi gerekmektedir.

 Derneğimize ulaşan kompozisyon metinleri, ulaşma sırasına göre numaralandırılacak ve gönderenlerin isimleri ve iletişim bilgileri ( telefon, e-mail ve adresleri) kapatılmış olarak,  örgütlerimiz ve toplumumuz temsilcilerinden oluşan 10 kişilik jüri üyelerine dağıtılacak ve 10 gün içinde değerlendirmeleri istenecektir.

Her bir jüri üyesi tarafından 10-100 puan arasında verilen notların ortalamasında en yüksek notu olan 3 öğrenciye birer Laptop bilgisayar, sonraki yüksek notları alan 10 öğrenciye çeşitli armağanlar, Derneğimiz tarafından düzenlenen özel bir gecede verilecek; bu geceye katılamayanların armağanlarının bulundukları şehirlerdeki derneklerimiz aracılığı ile ellerine ulaşması sağlanacaktır.

Derneğimizin yönetiminden hiç kimse jüride görev almayacak, diğer işlemleri yürütecektir.

 

2 – İlk Yarıyıl Sonunda Başarılı Not Alan Öğrencilerin Ödüllendirilmesi:

Ders yılı başında Anadilini seçmeli ders olarak seçip birinci sömestri sonunda başarılı not alan öğrencilerin adları, okulları, aldıkları notlar, adresleri ve iletişim bilgileri derneğimiz web sitesine  ulaştığında, ödüllerinin bulundukları şehirlerdeki derneklerimiz aracılığı ile ellerine ulaşması sağlanacaktır.

Derneğimiz tarafından düzenlenen ve gerçekleştirilecek olan yukarıdaki iki etkinliği Türkiye genelinde olabildiğince çok sayıda 5. Sınıf öğrencimizin duyması ve katılmasını sağlamak üzere, Kafkas Dernekleri Federasyonu, Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu ve Abhaz Dernekleri Federasyonu’na işbirliği ve destek çağrısında bulunulmuştur. Ayrıca, bu  federasyonlara bağlı olmayan dernekler ve vakıflar ile çeşitli iletişim sitelerinden de duyuru ricasında bulunulacaktır. Böylece, birlikte ve dayanışma içinde yapacağımız çalışmalarla, Anadilimizin, çoğunluğumuzun konuştuğu ve yazdığı bir dil durumuna geleceğine inanıyoruz.

 

Prof.Dr. Günsel Şurdum Avcı,

Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği Başkanı

ve Yönetim Kurulu Üyeleri "1895 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi