• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret869385
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Çerkes Hakları İnisiyatifi Yürütme Kurulu, 2014 yılına kadar her ayın 21’inde Soçi Olimpiyatlarını protesto etme kararı aldı.

ÇHİ YÜrütme Kurulu'nun yaptığı açıklama şöyle:

 

SOYKIRIM TOPRAKLARINDA OLİMPİYATA HAYIR!

Saygıdeğer Çerkesler!

Büyük acılar çekmiş bir halkın evlatlarıyız.

19. Yüzyılın ikinci yarısında uğradığımız yenilgi ve ülkemizin işgali sonucu anayurdumuzdan atılarak dünyanın dört bir yanına dağıldık. Bize yapılan zulümlerin bugün geçerli uluslararası hukuktaki adı “soykırım” ve affedilmez bir cürüm olan “insanlığa karşı işlenmiş suç”tur.

Uğradıkları bu zulüm sonrası hayatta kalabilenlerin yaraları o günden bugüne hala kabuk bağlayabilmiş değil.

Onca yıl sonrasında halkımız halâ varlığını teminat alamamış, halâ hem anayurdu, hem diasporada itildiği yok oluş girdabı içinde can çekişmektedir.

Kardeşlerimiz!

Saygıdeğer Halkımız!

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, Kremlinin yeni çarları, kanımızı içtikleri bu topraklarda şimdi de kış olimpiyatları düzenlemek istiyorlar.

Atalarımızın kemikleri üzerinde slalom yapacak,

Ardından sırıtarak şampanyalar patlatacak,

Kısaca, barışın simgesi olimpiyatlar üzerinden soykırım sonrası nesillere “nanik” yapacaklar.

Reddediyoruz!..

Bu saygısızlığı,

Bu soysuzluğu,

Bu alçaklığı asla kabul etmiyor;

Şiddetle red ve protesto ediyoruz.

Ve tepkimizi ortaya koymak için de, 21 Mayıs 1864 tarihine gönderme yaparak, 2014 yılında yapılacak olimpiyatlara kadar her ayın 21’inde saat 20.00’de İstanbul Galatasaray Lisesi önünde toplanacak, pankartlarımızla, sloganlarımızla Rus konsolosluğuna yürüyerek soykırımcıları ve onları hoş gören zihniyetleri protesto edeceğiz.

İlk eylemimiz 21 Eylül Cuma akşamı saat 20.00’de olacak.

O gün tüm kardeşlerimizi ve Çerkes dostlarını, soykırım olimpiyatlarını protesto etmek üzere Galatasaray Lisesi önüne bekliyoruz.

KANLARIMIZ ÜZERİNDE SLALOM YAPMAYA HAYIR!

ŞEHİTLERİMİZE SAYGISIZLIĞA HAYIR!

SOÇİ’DE OLİMPİYATLARA HAYIR!

 

YAŞASIN HALKIMIZ!

YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ!

YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!2550 kez okundu

Yorumlar

ÇHİ NASIL GÜÇLENİR ?     15/08/2012 08:57

Milletimizin gözüpek evlatları, sizi bu kararınızdan dolayı kutluyorum. Bu kararınızla bazı çevrelere de büyük bir gol atmış bulunuyorsunuz. Bence siz bir an önce Suriye Çerkeslerine Rusya'nın aynen Kosova daki Çerkesler örneğinde olduğu gibi yardım etmesi için bir miting yapmalısınız. Biliyorsunuz Rusya kanunları aslında Rusya'ya bu yükümlülüğü yüklüyor Nitekim Moskovada bazı Çerkes gençleri bireysel protesto gösterileri düzenlediler mitinge izin verilmediği için. ÇHİ'nin yapacağı böylesine bir yürüyüş ya da mitin ÇHİ'ye büyük bir puan kazandıracaktır. Benim sonrası için sıradan bir insan olarak tavsiyem ise ÇHİ Suriye'deki Çerkeslere yardm için bir komite oluştrusun. Bu komiteye her Çerkes grubundan insanları davet etsin. Uzlaşmacı bir tavır sergilesin bu konuda. Yardım toplasın. Bu da ÇHİ'yi son derece güçlendirecek bir harekettir. Hatta ÇHİ Suriye'deki Çerkeslerin tahliyesi için çaba göstersin. Bütün bunlar emin olun ÇHİ'yi güçlendirecektir. Bir an önce harekete geçmeniz lazım.
Misafir - Janbot

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi