• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam103
Toplam Ziyaret869393
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Bremen Eğitim Senatörlüğü ile Hannover Başkonsolosluğu arasında Türkçe dilinde daha iyi eğitim için ortak imza atıldı. İmzaları Eğitim Senatörü Renate Jürgens-Pieper ile Hannover Başkonsolosu Tunca Özçuhadar attı.

ALMANYA’nın Bremen şehrinde Hannover Başkonsolosluğu ve Bremen Eğitim, Bilim ve Sağlık Senatörlüğü, ana dili Türkçe olan öğrencilere yönelik ana dil derslerinin geliştirilmesi amacıyla ortak bir deklarasyon imzaladı.

Ortak deklarasyon, eyalet bazında verilen Türkçe derslerinin iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve Almanya’ya atanan Türkçe öğretmenlerinin Bremen’de kurslar ve seminerler vasıtasıyla hizmet içi eğitimden geçirilmesi ve genel olarak eğitimin öneminin Türk toplumuna anlatılmasında işbirliği yapılmasını öngörüyor.

Almanya’da bir ilk

Eğitim Senatörlüğü binasında gerçekleşen imza törenine Bremen Anadili Türkçe Komisyonu başkan ve üyeleri de katıldı.

İlk konuşmayı yapan Bremen Eyaleti, Eğitim, Bilim ve Sağlık Senatörü Renate Jürgens- Pieper, Hannover Başkonsolosluğu ile imzalanan ortak beyanat ile Bremen’de yaşayan ve anadili Türkçe olan öğrencilerin daha sağlıklı şekilde eğitim almalarını sağlayacaklarını belirtti.

Senatör, şöyle konuştu:

“Bremen Eyaleti’nde bin 660 öğrenci Türkçe dersi görüyor. Türkçe, sadece ana dil dersi olmak dışında, okul notlarında geçerli bir ders olarak da verilmektedir. Almanca ne kadar önem arz ediyorsa, ana dil de bir o kadar önem arz etmektedir. Hannover Başkonsolosluğu ile yaptığımız bu ortak çalışmamız Almanya genelinde bir ilk teşkil etmektedir ve umarım diğer eyaletlere de örnek olur.”

8 aylık çalışmanın ürünü

Hannover Başkonsolosu Tunca Özçuhadar da imzalanan ortak açıklamanın Almanya çapında örnek teşkil edecek bir içeriğe sahip olduğunu söyledi.

Özçuhadar, şu bilgileri verdi:

“Yaklaşık sekiz aydan beri üzerinde çalıştığımız ve müzakere ettiğimiz bu ortak beyanat umuyorum ki, çocuklarımızın Bremen’de Türkçe öğrenmelerinde önlerinde bulunan engellerin aşılmasında ve onlara daha kaliteli bir Türkçe eğitiminin sağlamasında bir katkı sağlayacaktır. Biz bu nedenle bugün bu ortak beyanatı imzalamaktan mutluluk duymaktayız. Fakat eğitimde başarıya ulaşmak, sadece derslerin kalitesini artırmakla mümkün olmamaktadır, okul, öğretmen ve veli üçgeninin de bir arada çalışması gerekmektedir.” 

Bremen Eğitim Senatörlüğü ile Hannover Başkonsolosluğu arasında Türkçe dilinde daha iyi eğitim için ortak imza atıldı. İmzaları Eğitim Senatörü Renate Jürgens-Pieper ile Hannover Başkonsolosu Tunca Özçuhadar attı.
İmza törenine Türkçe dilinde eğitim için destek verenlerde katıldı. Bremen Anadili Türkçe Komisyonu Eşbaşkanı Adnan Erol (sağ başta) atılan imzanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Ana dilin önemi gözardı edilmemeli

Anadili Türkçe Komisyonu Eşbaşkanı Adnan Erol da ortak deklarasyona atılan imzanın Türkçe dili eğitimi için çok önemli olduğunu ve güvence altına alındığını söyledi. Ana dilin öneminin gözardı edilemeyeceğini belirten Erol, “Biz yıllardır bunun mücadelesini veriyorduk. Hannover Başkonsolosluğumuzun girişimleriyle önemli adımlar atıldı. Bu tüm Almanya’ya örnek olabilir” dedi. (Hürriyet)2025 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi