• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam102
Toplam Ziyaret869392
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Kayseri Pınarbaşı Kılıçmehmet Köyü yolunda kavga ettiği köy gençlerinden ikisini başından tüfekle yaralayan şüpheli Mustafa O.’nun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması vatandaşların tepkisini çekti.

Kılıçmehmet Köyü yolu üzerinde meydana gelen olayda köy gençleri ile bölgede ağılı bulunan Afşar kökenli Mustafa O. (26) ve Mert E. (16) ile Çerkes kökenli köy gençleri arasında tartışma meydana geldi. Tartışmada Mustafa O. ve Mert E. silah ve tüfekle karşı gruba ateş açtı. Olayda köy gençlerinden ikisi tüfekten çıkan saçmalarla başından ve omzundan yaralandı. Yaralılar Pınarbaşı Devlet Hastanesi’ne kaldırılıp ilk tedavilerinin ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakütesine sevk edilirken, şüpheliler jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı. Şüphelilerden Mert E, yaşının küçük olması dolayısıyla ifadesi alınıp serbest bırakılırken, Mustafa O. ise insan öldürmeye teşebbüs, adam yaralama, mala zarar verme suçlarından tutuklu yargılanmak üzere mahkemeye sevk edildi. Fakat daha sonra şüpheli Mustafa O. nun çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması mağdur tarafı isyan ettirdi.

Çerkesler  Öfkeli

 Mustafa O.’nun insan öldürmeye teşebbüsle ateş açtığının jandarma raporunda da yer aldığını kaydeden vatandaşlar, sanığın çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması üzerine İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı önünde toplanarak, savcı ile görüşmek istedi. Kalabalıktan bir grup, karakolda savcı ile görüşerek konu hakkındaki endişelerini dile getirdi. Yaralanan şahısların avukatı Serkan Başok, şüpheli hakkında jandarma ve polis raporlarında “insan öldürmeye teşebbüs” suçunun yer aldığını aktararak, sanığın tutuksuz yargılanması kararına itirazlarını bir üst mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

Tepki Devam Etti

İlçe sakinleri ve civar köylerden Kılıçmehmet Köyü’ne gelerek toplanan yüzlerce kişi konuyla ilgili bir açıklama yapılmasını istedi. Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun Ataş, İlçe Emniyet Müdürü ve İlçe Bölük Komutanı da köye giderek vatandaşlarla görüştü.

Görüşmenin ardından Kayseri Kafkas Derneği Başkanı Nejdet Aşkın, yaptığı basın açıklamasında mahkemenin verdiği kararın kesin bir karar olmamakla birlikte toplum vicdanında telafisi güç zararlara sebep olduğunu aktardı. Mahkeme kararının takipçisi olacaklarını ifade eden Aşkın, cana kast eden saldırılarda sessiz kalınmayacağını söyledi. Toplanan kalabalık daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.3682 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi