• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam86
Toplam Ziyaret869376
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Arkadaşımız Kenan Kaplan, Özgür Çerkes adına Türkiye'de bulunan Halep Adiğe Xase eski Başkanı Osman Eyyüp Talustan Şövcen ile Suriye olaylarını ve Çerkeslerin durumunu konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K. KAPLAN – Şövcen Türkiye’de merak ediliyor, Suriye'de yaşayan Çerkesler ağırlıklı olarak Beşar Esed'i mi yoksa muhalefeti mi destekliyorlar ?

O. E. TALUSTAN ŞÖVCEN -  Suriye'de, ordu, emniyet, istihbarat ve devlet bürokrasisinde çalışanlar hariç tüm Çerkesler muhalefeti destekliyor. Çünkü Beşar Esed bir diktatör. Çerkes halkı Suriye’de gerçek manada bir demokrasi istiyor. Çerkes Halkı taraf olduğu için değil, demokrasi ile diktatörlük arasında tercih yapmak zorunda kaldığı için Suriye muhalefetini destekliyor.  Görevleri ve konumları itibariyle Beşar Esed yanlısı görünmek zorunda kalan Çerkesler de fırsat bulduklarında bu diktatörü terk edeceklerdir.

K. KAPLAN - Fiilen Beşar Esed rejimine karşı savaşan Çerkeslerin sayısı hakkında ne söyleyebilirsin?

O. E. TALUSTAN ŞÖVCEN -  Kesin bir rakam söylemek mümkün değil ancak sayıca çok az olduklarını söyleyebiliriz.

K. KAPLAN - Çerkesler Suriye'deki bu iç savaştan nasıl etkilendiler?

O.E.  TALUSTAN ŞÖVCEN - Suriye'deki diğer halklar bu savaştan ne kadar etkileniyorlarsa, Çerkes Halkı'da o kadar etkileniyor. Büyük acılar ve sıkıntılar yaşıyorlar.

K. KAPLAN - Beşer Esed rejimi ve hükümeti içinde ya da Özgür Suriye Cephesi içinde etkin konumda olan Çerkesler var mı?

O. E. TALUSTAN ŞÖVCEN - Çerkes olarak ön alan bir isim yok.


K. KAPLAN - Çerkes Halkı Suriye'de örgütlü ve ortak hareket edebilen bir halk mı sizce?

O. E. TALUSTAN ŞÖVCEN - Suriye'de yaklaşık 150 bin Çerkes yaşıyor. Suriye Çerkesleri Suriye coğrafyasına çok dağınık bir şekilde yerleştirilmişler ve maalesef örgütlü bir halk değiller. Dolayısıyla ortak hareket de edemiyorlar.

K. KAPLAN - Bugün gelinen aşamada, Suriye Çerkeslerinin Anavatan Kafkasya'ya göç konusuna bakışlarını nasıl değerlendiriyorsunuz ?

O. E.  TALUSTAN ŞÖVCEN - 100 kadar aile kendi imkanlarıyla Kafkasya'ya göç etti ancak Kafkasya'da hayatlarını sürdürebilecekleri ekonomik alt yapının olup olmadığı noktasındaki belirsizlikler ve Rusya'nın yaklaşımı konusundaki belirsizliler nedeniyle anavatana dönüş konusunda kitlesel bir talep oluşmuyor. Önce bu olumsuzlukların giderilmesi lazım.


K. KAPLAN -Türkiye'de Suriyeli mülteciler için oluşturulan kamplarda Çerkesler var mı, biliyor musunuz?

O. E. TALUSTAN ŞÖVCEN – Bir bilgim yok, olmadığını zannediyorum.

 K. KAPLAN - Suriye Çerkeslerinin ekonomik durumları nasıl?

O. E. TALUSTAN  ŞÖVCEN - Yoğun olarak Türkiye'deki gibi devlet bürokrasisi ve kurumları içinde çalışıyorlar. Önemli bir kısmı ise kırsal kesimde tarım ve hayvancılıkla iştigal ediyor. Yeni yeni iş hayatına girmeye başlamışlardı.


K. KAPLAN – Şövcen, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyor,  Türkiye Çerkesleri adına siz Suriye Çerkeslerine aydınlık bir gelecek temenni ediyoruz.

 

O.E. TALUSTAN ŞÖVCEN – Kardeşiniz olarak ilginize teşekkür ediyorum.5117 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi