• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam101
Toplam Ziyaret869391
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Milli Eğitim Bakanlığı seçmeli ders belirleme süresini 21 Eylül’e kadar uzattı. MEB Müsteşarı Emin Zararsız, öğrencilere zorla ders seçtirildiği iddiaları üzerine yayınladığı genelgede, “Kesinlikle belli derslere yönlendirmeyin” dedi.

4+4+4 sisteminin 60-66 ay tartışmalarının ardından en tartışmalı konularından birisi olan seçmeli derslerde öğrenci ve velilere uygulanan baskı Milli Eğitim Bakanlığı’nı (MEB) da rahatsız etti. 13 Eylül tarihli MEB Müsteşarı Emin Zararsız imzasıyla tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderilen bir genelgeyle tüm okullar uyarıldı.

Bu iddialar üzerine gönderilen genelgede, “Bakanlığımıza gelen yakınmalarda seçmeli derslerin seçimi konusunda okul yönetimlerinin Bakanlığın düzenleme ve açıklamalarına uygun olmayan tutum ve uygulamaları olduğu ifade edilmekte, somut uygulamalardan örnekler verilmektedir. Bu yakınmalar çerçevesinde seçmeli derslerle ilgili olarak yeniden açıklama yapılması ihtiyacı duyulmuştur” denildi.

21 EYLÜL’E KADAR

Genelgede, okul yönetimleri uyarılarak, okul yönetimlerinin okullarında hangi seçmeli derslerin okutulacağına dair “herhangi bir belirleme” yapmamaları istenerek, “Özellikle ilgili alanda öğretmen yokluğu gerekçesi ile öğrencileri ve velilerini kesinlikle belirli derslere yönlendirmeyeceklerdir” denildi. Daha önce gönderilen genelgede seçmeli derslerin seçim süresinin 12 Eylül’de bittiği ve okulların 13-14 Eylül tarihlerinde istekleri değerlendirip tedbir almaları istenmişti. Genelgede, bakanlık seçmeli ders belirleme sürelerini 21 Eylül tarihine kadar uzatıldığını duyurarak, “21 Eylül mesai bitimine kadar seçtikleri dersleri değiştirebilecekleri gibi, süresinde dilekçelerini vermeyenler de dilekçelerini bu tarihe kadar verebileceklerdir” denildi.

Veliler ve öğrenciler tarafından seçilen derslerin listesi de her okulun internet sitesinden ilan edilecek. Genelgede bir okulda bir dersi seçen yeterli sayıda öğrenci yoksa, yakın okullarla koordinasyon kurulup ortak ders açılmasının planlanması da istendi. Genelgeye göre, öğrencilerin seçtiği dersle ilgili öğretmenin okulda bulunmaması durumunda da öncelikle varsa diğer okullardan ek ders karşılığı görevlendirme yoluyla öğretmen getirilecek. Bu sağlanamazsa, ücretli öğretmen temin edilmek suretiyle bu dersler açılacak ve okutulacak. Böylece öğrenci bir ders seçtiğinde “öğretmen yok” bahanesiyle karşılaşmayacak. Genelgede, yeterli sayıda yani 10 öğrencinin bir dersi seçmesi halinde en yakın okulda öğretmenin getirilmesi bu olanak yoksa da ücretli öğretmen ayarlanarak o dersin mutlaka verilmesi de istendi. Bu sistemi uygulamayan okul yönetimleri hakkında gerekli işlemlerin yapılacağı da genelgede vurgulandı. (Vatan)2049 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi