• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret869374
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin planladığı ve periyodik olarak gerçekleştirilecek “Her ayın 21’i, saat 21.00’de Rusya Konsolosluğu’nun Önünde” protesto eylemlerinin ilki dün gece gerçekleştirildi.

Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin planladığı ve periyodik olarak gerçekleştirilecek “Her ayın 21’i, saat 21.00’de Rusya Konsolosluğu’nun Önünde” protesto eylemlerinin ilki dün gece gerçekleştirildi.

Galatasaray Lisesi önünde toplanarak mumlar yakan ÇHİ, İÇD, ÇY, Bahçelievler Kaf-Der mensupları ve bireysel katılımcılardan oluşan yaklaşık 100 kişi, açtıkları pankartlarla İstiklal Caddesinin gelgeç kalabalığına bir demostrasyon gerçekleştirdiler.

Daha sonra “Rusya Çerkes Soykırımının Hesabını Verecek!”, “Atalarımızın Kemikleri Üzerinde Slalom Yapamazsınız!”, “Soçi’de Olimpiyatlara Hayır!”, “Rusya Kafkasya’dan Defol!”, “Soçinin Dağları Şehitliktir! Şehitlikte Olimpiyat Yapılamaz!” pankartlarıyla Rusya Federasyonu Konsolosluğu’na doğru yürüyüşe geçen topluluk bir taraftan da soykırımı ve olimpiyatları kınayan sloganlar attı.


Konsolosluk önünde polisin aldığı geniş güvenlik önlemleri arasında bir süre daha sloganlara devam edilmesinden sonra basın açıklamasına geçildi. ÇHİ Yürütme Kurulu Üyesi Kenan Kaplan tarafından okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:

SOYKIRIM TOPRAKLARINDA OLİMPİYATA HAYIR!

 Dünyanın vicdan sahibi tüm insanlarına sesleniyoruz!

Biz Çerkesler, büyük acılar çekmiş bir halkın evlatlarıyız.

Ruslarla olan uzun savaşımızda 19. Yüzyılın ikinci yarısında uğradığımız yenilgi ve ülkemizin işgali sonucu anayurdumuzdan atılarak dünyanın dört bir yanına dağıtıldık.

Bize yapılan zulümlerin bugün geçerli uluslararası hukuktaki adı “soykırım” ve affedilmez bir cürüm olan “insanlığa karşı işlenmiş suç”tur.

Uğradıkları bu zulüm sonrası hayatta kalabilenlerin yaraları o günden bugüne hâlâ kabuk bağlayabilmiş değil.

Onca yıl sonrasında halkımız hâlâ varlığını teminat alamamış, hâlâ hem anayurdu, hem diasporada itildiği yok oluş girdabı içinde can çekişmektedir.

 

Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli basın mensupları!

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, Kremlin’in yeni çarları, kanımızı içtikleri bu topraklarda şimdi de kış olimpiyatları düzenlemek istiyor.

Atalarımızın kemikleri üzerinde slalom yapacak,

Ardından sırıtarak şampanyalar patlatacak,

Kısaca, barışın simgesi olimpiyatlar üzerinden soykırım sonrası nesillere “nanik” yapacaklar.

Reddediyoruz!..

Bu saygısızlığı,

Bu soysuzluğu,

Bu alçaklığı asla kabul etmiyor;

Şiddetle red ve protesto ediyoruz.

Ve tepkimizi ortaya koymak için de, 21 Mayıs 1864 tarihine gönderme yaparak, 2014 yılında yapılacak olimpiyatlara kadar her ayın 21’inde saat 20.00’de İstanbul Galatasaray Lisesi önünde toplanacak, pankartlarımızla, sloganlarımızla Rus konsolosluğuna yürüyerek 21.00’da soykırımcıları ve onları hoş gören zihniyetleri protesto edeceğiz.

Bugün bu çerçevedeki eylemimizi gerçekleştirdik.

Bunu bütün alanlara yayacak, soykırımcıların ağzında demir bir leblebi haline gelerek bir gün mutlaka, ama mutlaka hesap soracağız.

KANLARIMIZ ÜZERİNDE SLALOM YAPILMASINA HAYIR!

ŞEHİTLERİMİZE SAYGISIZLIĞA HAYIR!

SOÇİ’DE OLİMPİYATLARA HAYIR!

 

YAŞASIN HALKIMIZ!

YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ!

YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     21 out of every month to protest the genocide of Circassians.

The very first of the protest acts ‘’On 21st of Every Month at 21:00 Ahead of Russian Consulate’’ that have been planned and are going to be fulfilled periodically by Circassian Rights Initiative was practised last night.

Approximately 100 people consisting of Circassian Rights Initiative, İstanbul Circassion Association, Patriots of Circassia, members of Bahçelievler Caucasian Association and individual attendees practised demonstration to the inconstant crowd of İstiklal Street with the banners they unfurled.

Then , the community which walked out towards Russia Federation Consulate with the banners ‘’ Russia Will Render the Account of Circassion Genocide !’’ , ‘’ You Cannot Do Slalom Upon the Bones of our Amcestors !’’ , ‘’ No to Olympiads in Sochi!’’ , ‘’Russaia , Go away from Caucasus!’’, ‘’ The Mountains of Sochi are Martyrdoms.’’ ,
‘’Olympiad Cannot Be Practised on Martyrdom! ‘’ shouted slogans condemning genocide and olimpiads as well.

After proceeding slogans for a while among the security measures taken by police ahead of the consulate, press statement was issued. The exact text of the press statement read by Kenan Kaplan, the member of the Executive Council of Circassian Rights Initiative, is like this:

‘’NO TO OLYMPIADS ON GENOCIDE LANDS!’’

We’re addressing all the people of the world who have conscience !

We are , Circassians , the children of the people that’s suffered a lot.

By throwning out of our homeland, we were sent out to all round the world in consequence of defeat and invasion of our country during the long war against Russians in the second half of 19th century.

Today, the name of the cruelties executed against us in valid international law is ‘’genocide’’ and ‘’ crime committed against humanity’’ which is an unforgiven offence.

The wounds of the ones who have survived after this persecution haven’t still scabbed yet since that day.

After many decades, our public hasn’t got guaranteed its existence yet, they’ve still been agonizing in annihilation gyres they’ve been pushed into in both their homeland and diaspora.

Venerable Public Opinion,

Dear Press Members !

To cap it all, new czars of the Kremlin now want to organize winter olympiads on the lands where they slaughtered us.

They’re going to do slalom upon the bones of our ancestors,

After this, they’re going to pop up champagne,

Briefly, they’re going to cock a snook at postgenocide generations over olympiad that is the symbol of peace.
We refuse!...

This disrespect,

This degeneracy,

We never accept this shamefulness;

We strictly decline and protest.

And in order to react, by referring to date 21st of May,1864, we’re going to be gathered in front of Galatasaray High School and protest against genociders and the mentalities that tolerate them walking to Russian Consulate with our banners, slogans on 21st of every month at 8.00 p.m. until the olympiads held in 2014.

We fulfilled our movement within this scope today.

We’re going to spread this in all fields and absolutely one day call them to account by becoming iron roasted chickpea in the mouths of genociders.

NO TO DOING SLALOM UPON OUR BLOOD!

NO TO DISRESPECT TO OUR MARTYRS!

NO TO OLYMPIADS IN SOCHI!

LONG LIVE OUR PEOPLE!

LONG LIVE OUR CULTURE!

LONG LIVE OUR STRUGGLE TO REMAIN AS CIRCASSIAN!


CIRCASSIAN RIGHTS INITIATIVE


2473 kez okundu

Yorumlar

Soçi'de olimpiyatlar     22/09/2012 12:19

Her ayın 21.de orada olacağım artık.
Misafir - Jale Ergin

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi