• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret869400
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Suriye’de giderek derinleşen siyasi ve insani kriz üzerine, diaspora örgütleri bir araya gelerek, dayanışma ve enformasyon çalışmaları gerçekleştirmek üzere Dr. Nusret Baş, başkanlığında “Suriye Çerkesleriyle Dayanımışma Komitesi”ni oluşturdu.

Suriye’de giderek derinleşen siyasi ve insani kriz üzerine bir araya gelen diaspora örgütleri dayanışma ve enformasyon çalışmaları gerçekleştirmek üzere Dr. Nusret Baş başkanlığında “Suriye Çerkesleriyle Dayanımışma Komitesi”ni oluşturdu. İstanbul Çerkes Derneği’nde gerçekleştirilen toplantılarla oluşturulan Komite'nin bölgelerde örgütlenme çalışmaları devam ediyor.

Suriye Çerkesleriyle Dayanımışma Komitesi'nin ilk deklerasyonu şöyle:

SURİYE ÇERKESLERİYLE DAYANIŞMA KOMİTESİ

Üzerinde yoğun bir Çerkes nüfusunun yaşadığı Suriye’de yaşanan iç savaş ve ortaya çıkan insani felaket üzerine, İstanbul Çerkes Derneği’nde gerçekleştirilen toplantılarla bir araya gelen Çerkes diasporası örgütleri bir kriz komitesi oluşturulması kararı almıştır. Çerkes diasporasını sürecin siyasi ve insani boyutuyla ilgili bilgilendirerek dayanışma bilinci içinde harekete geçirmeyi hedefleyen komitemiz, sivil toplumdan aldığı yetkiyle bir yandan yapılanma faaliyetini sürdürürken bir yandan da kamuoyu oluşturma çalışmalarına başlamıştır.

2012’de Esad rejimini hedef alan gösteriler  ve Nisan ayında gelen askeri müdahaleyle patlak veren iç savaş, küresel ve bölgesel aktörlerin de çatışma eksenine dahil olduğu uluslararası bir krize dönüşmüş durumda.Ülkede rejim yandaşları ve karşıtları arasında yaşanan çatışmalarda, yoğun bir propaganda faaliyeti eşliğinde failleri belirlenemeyen sivil katliamlarını da içeren pek çok savaş suçu işleniyor. Çerkesler’in de yoğun olarak yaşadığı pek çok bölgede siviller çatışma alanlarına sıkışmış durumda. Çok sayıda sivil ise ülkeyi terk etmek veya güvenli bölgelere geçebilmek için son derece güç ve riskli koşullarda hareket etmeye çalışıyor.

Çerkesler, bugüne dek çatışmada bir taraf olmamak yönünde tavır gösteriyor olsa da, ortaya çıkan insani krizden tüm toplum kesimleri kadar etkilendiler. Can kayıpları, yaralı, ve kayıp sayısı her geçen gün artıyor. Çatışmanın siyasi boyutu bir rejim değişikliği ve daha fazla demokrasi söylemiyle vücut buluyor olsa da, toplumsal düzeyde mezhep ayrımcılığı ve etnik kimliklerin de birer dinamik haline geldiğini gözlemlemek hem Suriye toplumunun geleceği adına hem Çerkesler için son derece kaygı verici. Krizin bu yönde derinleşmesi halinde, başta Türkiye Çerkes diasporası olmak üzere Dünya Çerkesler’ini son derece önemli bir dayanışma sınavı bekliyor olacak.

Bu düşünceyle uzun soluklu ve örgütlü bir mücadeleyi ön gören komitemiz farklı bölgelerden çalışmalara katılmak isteyen aktivistlerlerle iş birliği içine girerek bölge temsilcilikleri oluşturarak yapılanma sürecine girmiştir.  Yapılanma sürecini kısa sürede tamamlayacak komitemiz:

- Çerkes sığınmacıların  konaklama, sağlık, hukuk, eğitim ve  psikolojik sorunlarına yönelik çözüm  üretmeyi

- Sağlıklı ve objektif bilgi akışıyla gerek Çerkes diasporasını gerekse dünya kamuoyunu Suriye krizinin insani boyutuyla ilgili bilgilendirmeyi ve farkındalık yaratmayı

- Krizin barışçıl bir şekilde,  temel insan hak ve hürriyetlerini temin eder bir şekilde çözümüne katkıda bulunmayı

- Başta Türkiye olmak üzere dünya Çerkes diasporasını ve Kafkasya’da sivil toplumu ve ilgili devlet organlarını harekete geçirmeyi hedeflemektedir.

Bütün çalışmalarını şeffaf bir şekilde, dayanışma bilinci ve gönüllük esasıyla sürdürecek komitemiz, Arapça, İngilizce, Türkçe web sayfası, gözlem raporları, panel,  konferans ve bölge temsilcilikleriyle doğrudan iletişim yoluyla, enformasyon akışı ve dayanışma faaliyetlerini gerçekleştirecektir.

Komite çalışmaları hakkında bilgi almak veya çalışmalara destek olmak için, temsilciliklerimizle iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul
Ramazan Tsey – 0 212 644 2455

Adapazarı
Fikri Özenç  - 0 533 965 88 12

Balıkesir
Çetav Sedat Kök – 0 533 542 4849

Çorum
Ziya Kılıç – 0 536 585 7747

Düzce
Mahmut Ataseven – 0 505 544 0321

Kahraman Maraş
Ramazan Canbolat  - 0 507 2264464

Hatay
Şaban kunaşko     0 535 6700202

Samsun
Nurettin Güner

Erbaa
İsmail Bar2175 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi