• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam97
Toplam Ziyaret869387
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

DP milletvekili Tan, seçmeli dersi boykot ettiklerini belirterek "Kürtçe'nin seçilmemesi normal" dedi. KAFFED Başkanı Kadıoğlu ise 10 kişi sınırını eleştirerek sadece Maraş ve Kayseri de Çerkesçe için sayıyı tuturduklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 4+4+4 sistemindeki seçmeli derslerle ilgili verdiği ilk bilgilere göre, Kürtçe seçmeli ders doğu ve güneydoğu bölgesinde seçilen dördüncü ders oldu. Çerkesçe için de talebin çok az olduğu belirtildi.

Seçmeli dersler için son gün cumaydı. MEB henüz kesin rakamları açıklamadı; sadece seçilmiş bazı okullardan genel bir değerlendirme yaptı. Buna göre, "Hz. Muhammed'in Hayatı" en fazla seçilen ders olurken, "Kuran-ı Kerim" ve "Matematik Uygulamaları" derslerinin neredeyse eşit oranda seçildiği görüldü.

Tan: Anadilde eğitimde ısrarlıyız

Kürtçe seçmeli ders en çok seçilmesi beklenen Diyarbakır'da bile 4. sırada yer aldı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır milletvekili Altan Tan, BDP dahil, bütün Kürt parti ve örgütlerinin başından beri seçmeli dersi "boykot" ettiğini söyleyerek talebin az olmasının normal olduğunu belirtti.

"Biz seçmeli ders uygulamasını kabul etmiyor; anadilde ısrar ediyoruz. Artık dilencilikten bıktık."

Kayseri ve Maraş'ta Çerkesçe sınıf

MEB, Çerkesçe'ye (ayrı ayrı Adigece ve Abazaca dilleri) talebin az olduğunu açıkladı. Ancak Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Başkanı Vacit Kadıoğlu, talebin az olmadığını ama Çerkesçe sınıfın açılması için bir okulda 5.sınıftan 10 kişinin olması zorunluluğunun ister istemez bu sonucu yarattığını söyledi.

Kadığolu'nun verdiği bilgilere göre, Kahramanmaraş ve Kayseri'de üç-dört okulda Çerkesçe sınıfı açılacak.

Eğitim Sen: "Din derslerinde yönlendirme var"

Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri Mustafa Ecevit ise okullarda "Hz. Muhammed'in Hayatı" ve "Kuran-ı Kerim" derslerinin bu kadar çok seçilmesinde okul yönetiminin "yönlendirici, baskıcı" tutumunun da payı olduğu görüşünde.

"Din dersi öğretmen sayısı yıllardır attırılarak hazır hale getirildi. Öğrenci 'medya okur yazarlığı' dersi seçmek istese bunu verecek öğretenim yok. Okul idaresi de 'anca din dersi açabiliriz, çocuğunuz sıkıntı çekmesin, bu dersi seçin' diyor.

"Okul idaresi öğrenci seçtiği an öğretmeni bulmak zorunda. İdarenin bu yönlendirmesi de baskıyı beraberinde getiriyor. Veli de buna çok fazla direnemiyor; sonuçta çocuğu dört yıl o okulda okuyacak. İdareyle karşı karşıya gelmek istemiyorlar. Ayrıca mahalle baskısı dediğimiz sokaktan gelen baskı da var. Yani seçmeli dersler, en başta da söylediğimiz gibi 'zorunlu' hale getirildi." (BİANET)1867 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi