• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam100
Toplam Ziyaret869390
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

6 ay önce ölen Çerkes asıllı senarist Meral Okay'ın serveti tek mirasçı olan babası tarafından Birleşik Kafkasya Konseyi'ne bağışlandı.

9 Nisan'da hayatını kaybeden senarist ve oyuncu Meral Okay'ın serveti tek mirasçı olan babası Ata Katı'nın yönetiminde olduğu Birleşik Kafkas Konseyi'ne bağışlandı. Aslen Çerkes olan Meral Okay'ın yaklaşık 2 milyon dolarlık (3 milyon 600 bin TL) serveti, Birleşik Kafkasya Konseyi'nin sorumluluğunda kullanılacak. Ölümünden hemen sonra Meral Okay'ın servetini Nesin Vakfı'na bağışladığı konuşulmuş ancak daha sonra bunun yazılı bir vasiyet olmadığı ortaya çıkmıştı.

ORTAK HEDEF KAFKASLAR'IN BİRLİĞİ
Birleşik Kafkasya Konseyi; Türkiye'nin değişik yörelerinden ve değişik meslek gruplarından 127 kurucu üye tarafından 1993'te kuruldu. Konsey amacını şöyle özetliyor: "T.C. vatandaşı tüm Kuzey Kafkasya kökenlilerin hepsini (Adige, Abaza, Asetin, Balkar, Çeçen, Dağıstan ve Karaçay) bir araya getirmek ve bunların arasında sıkı bir dayanışma ile işbirliğini artırmak, bu dayanışmadan doğan gücü öncelikle T.C.'nin anayasal düzeni içinde, milli değerlerine saygılı bir şekilde ülkenin bölünmez bütünlüğüne hizmet için kullanmak ve bilahare Kuzey Kafkasya'daki dost ve akraba toplumların evrensel insan hakları ölçüleri içinde sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmalarına katkıda bulunmaktır."

TİP'TEN MİLYONERLİĞE
Okay'ın vasiyetini bağışladığı öne sürülen Nesin Vakfı yöneticisi Prof. Dr. Ali Nesin, "Meral Okay, vasiyetini yazılı bırakmamış. Dolayısıyla vasiyetin herhangi bir yasal dayanağı yok. Bundan sonra da olacağa benzemiyor" demişti. Nesin; vasiyete Okay'ın ailesinin karar vereceğini de anımsatmıştı. Türkan ve Ata Katı çiftinin ikinci çocuğu olarak, 1959'da doğan Meral Okay, 12 Eylül döneminde Türkiye İşçi Partisi üyesiydi. 12 yıl önce İkinci Bahar'la senaristliğe başlamış, Asmalı Konak'la ününe ün katmıştı. Meral Okay'ın senaristliğini yaptığı son dizi ise halen ekranlarda olan Muhteşem Yüzyıl oldu.(Milliyet)1841 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi