• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam92
Toplam Ziyaret949263
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.859028.9747
Euro31.132931.2576
Semerkew

Çerkes Hakları İnisiyatifi dün gece Taksim'de, 'Soçi'de olimpiyatlara hayır' eylemlerinin 2. sini gerçekleştirdi.

Her ayın 21'inde saat 21.00'de sloganıyla başladıkları yürüyüşle Galatasaray Lisesi'nin önünden Rus Konsolosluğu’na yürüyen grup, 2014'te Çerkes bölgesindeki Soçi'de yapılacak kış olimpiyatlarını protesto ettiler. 
21 Mayıs1864'te Rus topraklarından sürülen Çerkesler, “atalarının kanları üzerinde slalom yapılamayacağını” söyleyerek, “Soykırım yapanlar olimpiyat yapamaz”, “Çerkesler Soçi'ye dur diyecek” gibi Türkçe ve Çerkesce sloganlar atarak yürüyüşlerini sürdürdü. Yaklaşık 200 kişilik grup, Rus Konsolosluğu önünde yaptığı basın açıklamasının ardından dağıldı.(Radikal.com.tr)

Kenan Kaplan tarafından okunan basın açıklamasının metni şöyle:

SOYKIRIM TOPRAKLARINDA OLİMPİYATA HAYIR!
 
Dünyanın vicdan sahibi insanlarına bir kez daha sesleniyoruz!
Rus emperyalizmiyle yaptığı uzun savaşta yenilgiye uğrayan ve ülkelerinin işgali sonrasında anayurdundan atılarak dünyanın dört bir yanına dağıtılan Çerkes halkı, hâlâ aldığı ölümcül darbenin tesirinden kurtulabilmiş değil.
Onca yıl sonrasında hâlâ yok oluş girdabında can çekişiyor.
 
Saygıdeğer Kamuoyu,
Değerli basın mensupları!
 
Kremlin’in yeni çarları, kanımızı içtikleri bu topraklarda şimdi de kış olimpiyatları düzenlemek istiyor.
Bu saygısızlığı,
Bu soysuzluğu,
Bu alçaklığı asla kabul etmiyor;
Red ve protesto ediyoruz.
Ve tepkimizi ortaya koymak için de, 2014 yılında yapılacak olimpiyatlara kadar her ayın 21’inde saat 20.00’de İstanbul Galatasaray Lisesi önünde toplanacak, pankartlarımızla, sloganlarımızla Rus konsolosluğuna yürüyerek 21.00’da soykırımcıları ve onları hoş gören zihniyeti protesto edeceğiz.
İşte bugün 2. eylemimizi gerçekleştiriyoruz.
Sadece bunlarla da kalmayacak, benzer eylemleri gücümüzün yettiği bütün alanlara yayacak, bunu soykırımcılardan hesap sorulacağı ve Çerkeslerin mağduriyetinin giderileceği güne kadar devam ettireceğiz.
Buna, şu anda burada bizimle beraber olduğuna inandığımız atalarımızın aziz ruhları da şahit olsun.
 
KANLARIMIZ ÜZERİNDE SLALOM YAPILMASINA HAYIR!
ŞEHİTLERİMİZE SAYGISIZLIĞA HAYIR!
SOÇİ’DE OLİMPİYATLARA HAYIR!
 
YAŞASIN HALKIMIZ!
YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ!
YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!
ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ


2155 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi