• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam147
Toplam Ziyaret867370
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Çerkes sorunlarının siyaset gündeminde yer bulması için çalışmalarını sürdüren Çerkes Hakları İnisiyatifi(ÇHİ), siyasi parti temsilcileriyle bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Çerkes sorunlarının siyaset gündeminde yer bulması için çalışmalarını sürdüren Çerkes Hakları İnisiyatifi(ÇHİ), siyasi parti temsilcileriyle bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Yürütme Kurulu Üyesi Murat Özden ve Kenan Kaplan, İstişare Kurulu Üyesi Faruk Aslandok ve Özgür Çerkes Web sitesi yazarlarından Murat Çelikkanat’tan oluşan ÇHİ heyeti, Çerkes dillerinde radyo ve televizyon kanallarının bir an önce yayına başlaması taleplerini içeren bir dosya ile siyasi parti temsilcilerine ziyarette bulundu.

06 Kasım 2012 Salı günü gerçekleştirilen çalışma programının ilk ayağında AK Parti ARGE’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ziyaret edildi. Saat 14.00’da parti genel merkezinde gerçekleşen görüşmede Soylu’ya yeni görevinde başarılar dilenip, tebrik edildi.


Daha sonra kendisine ÇHİ’nin hazırladığı “Çerkesçe TV ve Radyo Yayını” başlıklı dosya takdim edilen Soylu’ya, konuyla ilgili bugüne kadar gerçekleştirilen temaslar hakkında detaylı bilgi verildi. Dosyayı alan ve memnuniyetini belirten Süleyman Soylu, Çerkeslerin taleplerinin yakın takipçisi olacağını söyledi.

Soylu’ya seçmeli dersler ve anadil eğitimi konusunda ÇHİ’nin görüşleri aktarılarak, 21 Mayıs 2013’te Çerkes Soykırımının Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu’na taşınması konusunda yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verilerek desteği istendi.

Saat 15.30 da TBMM’ye geçen ÇHİ heyeti burada BDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl milletvekili İdris Baluken’le görüştü. Baluken’den devam etmekte olan açlık grevleriyle ilgili bilgi alan ÇHİ heyeti, sorunun barışçıl bir çözüme kavuşması için iyi dilek ve temennilerini iletti.


Baluken’e BDP’nin daha fazla Türkiye Partisi görüntüsü vermesi için diğer etnik grupların sorunlarına daha çok vurgu yapmasının yerinde olacağı yönünde görüş belirten ÇHİ heyeti, Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu’na taşımaya hazırlandığı Çerkes Soykırımının Tanınması tasarısıyla ilgili de bilgi vererek kendilerinden destek istedi.

İdris Baluken de ziyaretten dolayı ÇHİ heyetine teşekkür ederek, Çerkes dostlarına her konuda yardımcı olacaklarını ve kapılarının kendilerine her daim açık olduğunu söyledi.

Bilahare, saat 16.30’da TBMM’ne geçilerek CHP Grup Başkanı Emine Ülker Tarhan ve CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç ziyaret edildi. Yapılan görüşmelerde, Çerkes dillerinde televizyon ve radyo yayını konusunun CHP’nin de sahip çıkması gereken toplumsal bir mesele olduğu belirtilerek, kendilerine konuyla ilgili hazırlanan dosyalar takdim edildi. Tarhan ve Özkoç’tan da ÇHİ’nin Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu’na taşımaya hazırlandığı Çerkes Soykırımı tasarısıyla ilgili destek istendi.


Bu arada CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç’la, ÇHİ’nin yürüttüğü çalışmalara daha etkin destek sağlama konusunda mutabakata varıldı.

ÇHİ’nin, Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu’ndaki çalışmalarını periyodik bir programla daha etkin bir şekilde sürdüreceği belirtiliyor.  2552 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi