• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam101
Toplam Ziyaret869391
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Alexey Erkhov, Çerkes Hakları İnisiyatifi Yürütme Kurulu Üyeleri Murat Özden, Kenan Kaplan ve Erol Karayel ile İstanbul Pera Palas Otel’de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme talebi Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Alexey Erkhov’dan geldi. Erkhov, tanışmak ve görüş alışverişinde bulunmak üzere ÇHİ üyelerini Başkonsolosluk binasına davet etti.  ÇHİ Yürütme Kurulu Üyeleri ise Başkonsolosluk binasında yapılacak bir görüşmeyi uygun bulmayarak görüşmenin ÇHİ’nin ev sahipliğinde Pera Palas Oteli’nde gerçekleşmesini istedi. Aracı şahsın böyle bir şeyin mümkün olamayacağını, bunun davetin reddi manasına geleceğini söylemesi üzerine o zaman görüşmenin gerçekleşmeyeceği belirtildi.  Ancak, durumu öğrenen Başkonsolos Alexey Erkhov’un daveti kabul ettiği haberini göndermesi üzerine görüşme Pazartesi günü Pera Palas Otel’de gerçekleşti. Konsolos-Müsteşar Alexander Khapilov’un da hazır bulunduğu görüşme 1,5 saat sürdü.


Alexey Erkhov’un görüşme talebinin gerekçesini Çerkes diasporasının tabanındaki insanları tanımak ve düşüncelerini öğrenmek olarak açıkladığı buluşmada, ÇHİ heyeti , Çerkeslere uygulanan soykırım ve sürgünün hukuki mirasçısının RF olduğunu, bunu tanıyıp, deklare ederek sonuçlarını gidermek üzere de her türlü sorumluluğu alması gerektiğini belirtti. Bu bağlamda, tüm sürgün nesillerinin kayıtsız şartsız istediği zaman anavatana dönüp vatandaşlık hakkı almasının sağlanması, dönüşün RF devleti tarafından programa bağlanarak finanse edilmesi, dönemeyenlere kimlik ve dillerini koruyabilmeleri için etkili bir anavatan desteğinin sağlanması, anavatanda aynı dili konuşan halklar arasındaki suni sınırların kaldırılması, yönetimlerin yetkili ve egemen kılınması,… gibi temel sorunların yanı sıra, en aktüel konu olan Suriye Çerkeslerinin içinde bulundukları duruma dikkat çekilerek, bu ülkeden anavatanına dönmek isteyenlerin yaşadıkları kota ve vize sorunları dile getirilmiş, RF’nun Suriye yönetimi üzerindeki nüfuzunu kullanarak ateş çemberinde kalmış bu kardeşlerimizin derhal  anavatana transferini sağlaması istenmiştir.

Görüşmede konuşulanların tam metni sitemizde yayınlanacaktır.2740 kez okundu

Yorumlar

Rus Konsolosluğu ile yapılan görüşme hakkında     19/11/2012 18:16

Bu görüşmelerin devamını beklemekteyim. Nihayet aklın yolunun bir olduğu fark edildi.
Misafir - ergün GÜLDAL

Rus konsolosla görüşme..     16/11/2012 21:50

Rusya İstanbul baş konsolosu ile ÇHİ yürütme kurulu üyeleri arasında yapılan bu görüşme hem Çerkes toplumu açısından hemde Rus toplumu açısından tarihsel bir gün ve aynı zamanda tarihsel bir anlam taşımaktadır.
Misafir - Recep Güler

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi