• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret867381
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

“Her ayın 21’i saat 21’de Rusya Konsolosluğu Önünde” sloganıyla başlatılan Rusya Konsolosluğuna yapılan protesto yürüyüşlerinin üçüncüsü dün gece kalabalık bir katılımla gerçekleştirildi.

Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin organizatörlüğünde gerçekleştirilen yürüyüşe İstanbul Çerkes Derneği üyeleri ile bağımsız kişilerden oluşan 200’ün üzerinde katılım gerçekleşti. Saat 20.00’da Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başlayan protestocular burada, önce açtıkları Türkçe ve İngilizce pankartlarla kalabalıklara mesajlarını iletti; yöneltilen sorulara cevaplandırarak Soçi Olimpiyatlarına niçin karşı olduklarını ve Suriye Çerkeslerinin içinde bulunduğu zor durumu anlattılar. 


Daha sonra “Soykırım yapanlar olimpiyat yapamaz”, “Çerkesler Soçi'ye dur diyecek”, “Çerkesya Rus Toprağı Olmayacak”, “Soykırımın Hesabı Sorulacak”, “Suriye Çerkesleri Yalnız Değildir” şeklinde sloganlar atan kalabalık Rusya Federasyonu Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti.

Kalabalığın, bir süre daha sloganlar atıp, alkış ve ıslıklara protestolarını dile getirirken emniyet güçlerinin konsolosluk binası önünde geniş güvenlik tedbirleri aldığı görüldü.

Daha sonra ÇHİ sözcülerinden Kenan Kaplan iki bölüm halinde hazırlanan ve birinci bölümünde Soçi olimpiyatları eleştilirken, ikinci bölümde de Suriye Çerkeslerinin zor durumunu dillendiren basın açıklamasını okudu.


Protestocular bir süre daha sloganlar atıp tepkilerini ilettikten sonra gösteri olaysız bir şekilde sona erdi.

Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:

SOÇİ'DE OLİMPİYATLARA HAYIR !
SURİYE ÇERKESLERİNİN ANAVATANI ÇERKESYADIR !
 
Saygıdeğer kamuoyu ,
Değerli basın mensupları ,
 
Soçi Olimpiyatlarının yapılacağı topraklar, Çarlık Rusyası tarafından soykırıma ve sürgüne tabi tutulan Çerkes halkının anavatanı olan Çerkesya’dır.


Bu soykırım ve sürgünün trajik sonucu olarak Çerkesler bugün dünyanın 40 ülkesinde, anavatan hasreti içinde, dillerini, kültürlerini, etnik kimliklerini kaybetme riskiyle karşı karşıya, sürgün hayatı yaşıyorlar.
Bu soykırımı ve sürgünü uygulayan Çarlık Rusyası’nın hukuki mirasçısı ise Rusya Federasyonu’dur.
 Olimpiyat kardeşlik, barış demektir. İşte bu nedenledir ki soykırım yapanlar, bu soykırım yaptıkları topraklarda olimpiyat yapamaz. Rusya Fedarasyonu’nun soykırım topraklarında olimpiyat yapmaya kalkışması, Çerkeslerin henüz iyileşmemiş olan yaralarını kanatmakta, acıları derinleştirmektedir.
 Çerkes Halkı olarak Rusya Federasyonu yönetimine ve halklarına sesleniyor ve diyoruz ki:

Soçi Olimpiyatlarını yapmak istiyorsanız, öncelikle Çerkeslerin taleplerini karşılamanız gerekiyor.
Çerkesler, Rusya Federasyonu’ndan,

Maruz bırakıldıkları soykırım ve sürgün için özür dilemesini,
 Maddi - manevi tazminat ödemeyi kabul etmesini,
Anavatana dönüş yolunu kesin olarak açmasını ve diasporada yaşayan tüm Çerkeslere kayıtsız şartsız Çerkesya vatandaşlığı vermesini,
Halkların kendi kaderlerini tayin hakkına saygı göstermesini  istiyorlar.
Bu taleplerimiz karşılanmadığı takdirde protestolarımızı ve mücadelemizi yaygılaştırarak, güçlü bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.
 
ATALARIMIZIN KEMİKLERİ ÜZERİNDE OLİMPİYAT YAPILMASINA HAYIR !
ŞEHİTLERİMİZE SAYGISIZLIĞA HAYIR !
SOÇİ'DE OLİMPİYATLARA HAYIR !
 
YAŞASIN HALKIMIZ !
YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ !
YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!
  
 
SURİYE ÇERKESLERİNİN ANAVATANI ÇERKESYADIR!
 
Suriye'de yaşayan Çerkesler kendilerini tarafı olmadıkları bir iç savaşın içinde bulmuşlardır.
Bugün itibariyle 30’un üzerinde Çerkes öldürülmüş, Çerkes köyleri ve yerleşim birimleri bombalanarak yerle bir edilmiş, yüzlerce Çerkes de tutuklanmıştır.
Bugün Suriye Çerkesleri evsiz, barksız açlık sınırında, ölüm tehlikesi altında yaşamaya mahkum edilmiş durumdadırlar ve şartlar her geçen gün ağırlaşmaktadır.
Suriye'deki iç savaşta Şiilerin sahibi vardır, İran gibi;

Arapların sahibi var, Suudi Arabistan  gibi;

Türkmenlerin sahibi var, Türkiye gibi;

Kürtlerin sahibi var, Kuzey Irak gibi...

Ancak Çerkeslerin ise sahibi yoktur. Bu görev Rusya Federasyonu'na düşmektedir. Çünkü, Suriye Çerkeslerinin Anavatanı Çerkesyadır ve Çerkesya Rusya Federasyonu sınırları içindedir.
 Bu nedenledir ki, Rusya Federasyonu kayıtsız ve şartsız olarak, acilen, tüm Suriye Çerkeslerine Çerkesya vatandaşlığı vermeli ve onları uçaklarla tahliye ederek anavatanları Çerkesya'ya yerleştirerek, yaşanan bu drama son vermelidir.
Suriye Çerkesleri yalnız değildir.

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ 

 

 

 
2672 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi