• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam465
Toplam Ziyaret910713
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Geçtiğimiz Nisan ayında hayatını kaybeden senarist ve oyuncu Meral Okay'ın 2 milyon dolarlık serveti hakkındaki tartışmalar bitmedi.

Daha önce Meral Okay'ın mirasını, başkanlığını yaptığı Birleşik Kafkas Konseyi Vakfı'na bağışlayacağını açıklayan babası emekli albay Ata Katı bu kararından vazgeçti. Katı'nın kararından vazgeçmesi, Çerkes toplumunda şaşkınlık yarattı.

MERKEZ KURULACAKTI
Katı, Okay'ın süren telif haklarıyla 10 milyon doları bulacak servetiyle ilgili, Birleşik Kafkas Konseyi Vakfı'na "Konseyin adının Meral Okay" olması şartıyla mirası bağışlayacağını söyledi. Bunun üzerine vakıf, geçtiğimiz ay bir genel kurul yaparak adını Meral Okay Birleşik Kafkas Konseyi adını aldı. Vakıf, Okay'ı mirasından gelecek parayla Çerkes kültürünü geliştirmek üzere kurulan büyük bir kültür merkezi kurma kararı aldı. Çerkes diasporasının geçtiğimiz günlerde Antakya'da yapılan 'yılın en iyileri' ödülünde, Ata Katı kızının mirasını Çerkes toplumuna bağışlama kararı nedeniyle ödül aldı. Meral Okay'a da gıyabında ödül verildi. Birleşik Kafkas Konseyi Vakfı kurucu üyelerinden Kenan Kaplan,
"Birileri Ata Katı'nın aklına girmiş. Meral Okay adına bir aile vakfı kuruyormuş" dedi. Yeni kurulacak Meral Okay Kafkas Kültür Vakfı'nın mütevelli heyetinde yer alacak isimlerden Duran Dinçer de kararı doğrulayarak, "Meral Okay Vakfı'nda Türkiye'nin her tarafından öğrenciler okutacağız" diye konuştu. Çerkes Hakları İnisiyatifi Sözcüsü Murat Özden ise Ata Katı'nın sözünden dönmesini "Şoke olduk" diye yorulmadı. Özden, "Bu gelişmeler Meral Okay'ın güzel ismine leke düşürececek diye endişeliyiz" dedi.2950 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi