• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam318
Toplam Ziyaret903625
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

12 Kasım 2012 pazar günü Grand Cevahir Otelde yaptığı toplantıyla kuruluşunu deklare eden Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi çalışmalarını sürdürüyor.

Komitemiz, deklarasyon öncesi süreçte gerçekleştirdiği ön çalışmayla kardeş aile kampanyasını ivedilikle başlatabilmiştir. Türkiyenin çeşitli bölgelerinde yaşayan soydaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği bu uygulamamız sayesinde,  bugüne dek Suriye, Lübnan, Ürdün ve Kafkasya’dan çoğu bilgi edinme amacıyla gerçekleştirilen görüşmelerin taleple neticelenenleri değerlendirilmeye alınmış ve 93 soydaşımız (29 Kasım tarihi itibariyle) Türkiyenin çeşitli illerine yerleştirilmiştir.
Komitemiz kardeş aile uygulamasının yanısıra, gerek devlet nezdinde, gerek yerel yönetimler nezdinde, gerekse çeşitli yardım kuruluşları nezdinde çalışmalarını sürdürmektedir. Komitemiz  gerçekleştirdiği bu çalışmaların neticesinde yaklaşık bin kişinin temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir organizasyonun hazırlığı içindedir.
Çalışmalarımız bu minval üzere devam ederken, 27 kasım akşamı Gaziantep Kafkas derneği Başkanı sayın Hakan Aydemirden bir telefon aldık. “10 kişilik Suriyeden gelen ailelerin Tokata gitmek için bilet aldıklarını,nereye gideceklerini bilmediklerini” söylüyordu. Meseleye derhal müdahil olan komitemiz sorunun bir koordinasyon hatasından kaynaklandığını tespit etmiştir.  Bunun üzerine derhal gerekli bağlantılar yapılarak, Nedim Ahmet önderliğindeki 10 kişilik iki aile Tokat’ın Turhal ilçesinde kendilerini bekleyen hemşerilerimizce karşılanıp evlerine yerleştirilerek yeni bir hayata başlamışlardır.
Yaşadığımız sorunun çözümü yönünde çaba sarfederken Kaffed Suriye Kriz Masası’nın yaşadığımız sorunu afişe etmeye çalıştığına tanık olduk. Sorunu bu şekilde ele almanın toplumumuza ve yürüttüğümüz mücadeleye nasıl bir katkı sağlayacağının takdirini değerli kamuoyumuza bırakıyoruz.
Bu vesileyle,  yaşamını, kaynaklarını ve olanaklarını Suriyeli kardeşleri için paylaşıma açarak, bizleri her geçen gün hedef büyütmeye sevkeden diasporamıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

DÜNYA ÇERKESLERİ DAYANIŞMA KOMİTESİ1548 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi