• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret902901
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

ÇHİ İstişare Kurulu toplantısı 2 Kasım 2012 Pazar günü İstanbul Ataşehir’de Nart Cafe’de gerçekleştirildi.

İstişare Kurulu Başkanı Mustafa Saadet’in yönettiği ve 21 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda ilk sözü ÇHİ Yürütme Kurulu üyesi Kenan Kaplan aldı. Kenan Kaplan, geçmiş dönem faaliyetleri ile bunların hangi şartlarda gerçekleştirildiğini anlattığı konuşmasına, Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin toplumsal-politik bir halk hareketi olduğunu belirterek başladı. Düzenlenen mitingler ve Çalıştay ile tv programları, Anayasa Komisyonuna verilen öneri, siyasi partilerle görüşmeler, Talim Terbiye Kuruluna anadili eğitimi için yapılan müracaat, radyo tv talebi, Sochi eylemleri…  gibi konulardaki ÇHİ girişimlerinin bir takım olumlu gelişmeler sağladığını, muhatap olunan kişilerin Çerkes taleplerini anladığını ve makul karşıladığını belirten Kaplan, tepkilerin ise dışarıdan değil sadece kendi içimizden geldiğini söyledi. Bunun da sebebinin 80 yıldır statükoyla iç içe kesimlerin artık mevcut yapıyla bütünleşmesi olduğunu söyleyen Kaplan, kültürel Çerkesliğin bu kesimlere yettiğini ve siyasi makamlardan hiçbir politik talepte bulunulmasını istemediklerini, iptal edilen Eskişehir Mitinginin de bunun en açık örneği olduğunu belirtti. Her şeye rağmen ÇHİ’nin Çerkes taleplerini ve Çerkes kimliğini Türkiye’nin gündemine getirdiğini ve başarılı olduğunu söyledi.  


Kaplandan sonra ÇHİ Yürütme Kurulu Üyesi Murat Özden söz alarak 2012 yılının faaliyetlerini özetledi. Kültürel Çerkes kimliğinden politik Çerkes kimliğine geçilmesi gerektiğini söyleyen Murat Özden, ancak politik kimliği olan kitlelerin torunları ve davaları için mücadele edebileceklerini söyledi. 2013 yılında “her ayın 21’inde saat 21’de” eylemlerinin devam edeceğini, İstanbul’dan başlanarak bölgesel örgütlenmelerin yapılacağını, Çerkes soykırımının Türkiye Parlamentosuna sunulacağını, soykırımla ilgili bir kitap hazırlanarak bütün parlamento üyelerine dağıtılacağını, bakanlıklar ve bürokrasi nezdindeki çalışmaların süreceğini, ayrıca güçlü bir katılımla uluslararası bir konferans düzenleneceğini söyledi.  Çerkes Hakları ve Özgür Çerkes sitelerinin yayınına devam edeceğini belirten Özden, ÇHİ’nin bundan sonra Çerkesleri ilgilendiren her konuya da müdahil olacağını söyledi. Özden koyulan hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için mali alt yapının hazırlanmasının en önemli konu olduğunu da sözlerine ekledi.


Özden’in konuşmasını tamamlamasından sonra katılımcılar sırasıyla söz alarak değerlendirme ve önerilerde bulundular.

Katılımcıların önerilerinde daha ziyade şu hususlar öne çıktı:

- Cemiyetteki parçalanmanın önlenmesi için mümkün olduğu kadar birlikte hareket etmeye önem verilmesi.  

- Halkla birlikte hareket edilmeye devam edilmesi, seçkincilere pirim verilmemesi.


- Kitleselleşme yönünde de faaliyetlerde bulunulması.

 - 6-7 Aralık 2012’de Varşova’da Polonya Parlamentosu mensuplarınca düzenlenen soykırım konferansına katılınması.

- İstişare Kurulu’nun daha aktif olması, istişare toplantılarının daha istikrarlı hale getirilmesi, gündemli  ve fikir üretimi odaklı olması, ayrıca konuşulanların kayıt altına alınması.

- ÇHİ için daha somut bir yol haritası tanımlanması.


- Diasporanın anavatan olursa ayakta kalabileceği gerçeğinden hareketle ÇHİ’nin anavatanla ilişkisini yoğunlaştırması.

- Örgütlenmede her çalışma alanı ile ilgili olarak ayrı ayrı alt çalışma birimleri kurulması.

- Marmara bölgesi merkez olmak üzere genişleyen bir şekilde Çerkes yoğun bölgelere ziyaretlerde bulunulması.

Bu arada toplantıya katılanlardan Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Başkanı Nusret Baş katılımcılara, Suriye Çerkeslerinin durumu ve komitenin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

İstişare Kurulu’nun toplantısı mali konuların konuşulması ile sona erdi.
2560 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi