• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret902889
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Suriye’de süren iç savaş ülkeyi gittikçe yaşanmaz hale getirirken, fırsatını bulan ülke dışına çıkıyor.

Ünlü Çerkes mütefekkir Tsey Cevdet Said de geçtiğimiz hafta sonu Urfa üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Kızı, damadı ve torunları ile birlikte, daha önce gelen ve Beykoz’da misafir edilen akrabalarının yanına yerleşen Cevdet Said, Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Başkanı Dr. Nusret Baş ve arkadaşları tarafından ziyaret edildi.


Cevdet Said de, dünyanın bugünkü durumu, gidişat ve farklı zihinsel yapılar üzerine yaptığı uzun sohbetle ziyar etçilerini adeta mükafatlandırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cevdet Said Kimdir?

Cevdet Said 1931 yılında Suriye’nin Golan bölgesindeki Bir Acem köyünde doğdu. Çerkes mütefekkir, Cezayirli büyük düşünür Malik Binnebi’nin seçkin öğrencisi ve izleyicisi olarak ün saldı. Bozulmaların ve kokuşmaların bataklığı kabul ettiği büyük kent hayatından uzakta, beslediği iki ineğiyle Şam yakınlarında Golan Tepesi’nin eteğinde Bir Acem köyünde yaşadı. Temel görüşü, şiddete ve kaba güce karşı olmak, İslam dünyasının felsefi ve kültürel değerlerini yeniden dirilterek öze dönmektir.

Cevdet Said’in Türkçe’ye çevrilen başlıca eserleri şunlardır:
• Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları
• Âdem’in Oğlu Habil Gibi Ol / Yeni Bir Kimliğin İnşası
• Güç, İrade ve Eylem
• Değişim Rüzgârı
• Din ve Hukuk
• Oku! / İslami Mücadelede Bilginin Gücü
• Ademoğlunun İlk Mezhebi / İslam ve Şiddet Üzerine

 Cevdet Said ve aile fertleri bir arada6739 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi