• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam322
Toplam Ziyaret903629
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

"Suriye’den çıkıp daha güvenli buldukları Türkiye’ye gelen, 200 nüfustan oluşan 44 aile Çerkeslerin yaşadığı muhtelif yerleşim birimlerindeki evlere yerleştirilmiştir. "

Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi

40 Günlük Çalışma Raporu

12 Kasım 2012 günü faaliyetlerine başlayan Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi(DÇDK) dünyanın değişik yerlerindeki soydaşlarımızla dayanışmayı hedeflemektedir. Komite ilk olarak da zor durumda kalarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli Çerkeslerin sorunlarını çözmeye odaklanmıştır.

DÇDK, Suriye’de yaşayan hiç bir Çerkes’i özel olarak Türkiye’ye davet etmemekte, sadece zor durumda kalıp komiteye müracaat eden ve kendi imkânları ile Türkiye’ye gelebilecek soydaşlarının yerleşim ve iaşesini temin etmeye çalışmaktadır.

Bu maksatla başlatılan seferberlik sonucu, Suriye’den çıkıp daha güvenli buldukları Türkiye’ye gelen, 200 nüfustan oluşan 44 aile Çerkeslerin yaşadığı muhtelif yerleşim birimlerindeki evlere yerleştirilmiştir.

DÇDK bu çerçevedeki çalışmalarıyla bir taraftan Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşayan soydaşlarımızın potansiyel imkânlarını harekete geçirirken; diğer taraftan da devlet, yerel yönetimler ve çeşitli yardım kuruluşları nezdinde girişimlerde bulunarak sığınmacı kardeşlerimize verilen desteğin devamlılığı ve artırılması için gayret sarf etmektedir.

Özverili bir çalışma göstererek bu sonucun alınmasında pay sahibi olan DÇDK Samsun Temsilcisi Nurettin Güner ve Bölge Yürütme Kurulu Üyelerine, Erbaa Temsilcisi İsmail Bar ve Bölge Yürütme Kurulu Üyelerine, Turhal Temsilcisi Ramis Alaçayır ve Bölge Yürütme Kurulu Üyelerine, Çorum Temsilcisi Ziya Kılıç ve Bölge Yürütme Kurulu Üyelerine, Hamamözü K.K.D. Başkanı Sedat Candemir’e, ayrıca İsmail Aydın, Ahmet Mavi, Mutlu Arslan, Muharrem Çurey, Şener Sencer, Ferit Domaniç, Selçuk Basal, Zeki Akgül, Nurettin Demir ve isimlerini burada sayamadığımız komiteyle birlikte hareket ederek ev ve gönüllerini zor durumdaki kardeşlerimize açan tüm hamiyetperver soydaşlarımıza candan teşekkür ediyoruz.

Komitemiz çalışmalarına aynı azimle devam edecektir.

Durum saygıdeğer kamuoyumuzun bilgisine arz olunur.

22/12/2012

 

Dr. Nusret Baş

Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Bşk.1337 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi