• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam319
Toplam Ziyaret903626
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

“Her ayın 21’i saat 21’de Rusya Konsolosluğu Önünde” sloganıyla Rusya Konsolosluğu’na yapılan protesto yürüyüşlerinin dördüncüsü 21 Aralık Cuma gecesi gerçekleştirildi.

(YÜRÜYÜŞ VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ)

Aşırı soğuğun katılımı etkilediği yürüyüş 60’ı aşkın kişiyle gerçekleşti.

Saat 20.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başlayan protestocular burada Türkçe ve İngilizce pankartlar açarak gösteri yaptı. Yöneltilen soruları cevaplandırarak, Soçi Olimpiyatlarına niçin karşı olduklarını ve Suriye Çerkesleri’nin içinde bulunduğu zor durumu anlattılar. 


Saat 21’e doğru “Soykırım yapanlar olimpiyat yapamaz”, “Soykırımın Hesabı Sorulacak”, “Çerkesler Soçi'ye dur diyecek”, “Çerkesya Rus Toprağı Olmayacak”, “Suriye Çerkesleri Yalnız Değildir” şeklinde sloganlar atan kalabalık Rusya Federasyonu Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti.

Göstericiler saat 21.00’de, güvenlik güçlerinin geniş önlem aldığı  konsolosluk binasına ulaştıklarında sloganlarını sıklaştırıp, alkış ve ıslıklarla protestolarını yoğunlaştırdılar.

Daha sonra hazırlanan basın bildirisi ÇHİ üyesi Murat Cenbey tarafından okundu.

Protestocular bir süre daha sloganlar atıp tepkilerini dile getirdikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde okunan basın açıklamasının tam metni şöyle (BASIN AÇIKLAMASI VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ):

Saygıdeğer Halkımız
Değerli basın mensupları,
 
Dünyada yaşanmış olan soykırımların en büyüklerinden birini yaşamış
olan halk Çerkeslerdir.
Çarlık Rusyası’nın büyük bir orantısız güç kullanarak gerçekleştirdiği Çerkes soykırımı, tarihin utanç sayfaları arasında yerini almıştır. Ancak yaşanmış olan bu büyük katliamın tarihin sayfaları arasında kaybolup gitmesine müsaade etmeyeceğiz.
“Yok oldu”, “bitti”, “kayboldu” denilen Çerkes Halkı bu soykırımın ve sürgünün hesabını soracaktır. Çünkü, Çerkes Halkı küllerinden yeniden doğmuş, ulusal politikalarını üretmiş ve mücadele ateşini yakmıştır.
Çerkeslerin yaşamış oldukları tüm olumsuzlukların nedeni uğramış oldukları sürgün ve soykırımdır. Bu sürgün ve soykırımın sorumlusu Çarlık Rusyası ve onun bugünkü mirasçısı olan Rusya Federasyonudur.
İşte bu nedenledir ki 21 Mayıs 1864’ü unutturmamak ve sürekli hatırlatmak için her ayın 21’inde saat 21.00’de Rusya konsolosluğu önünde toplanmaya ve protestolarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.
2014 yılında SOÇİ’de kış olimpiyatları yapılacaktır. Olimpiyatlar barışın ve kardeşliğin sembolüdür. Ancak Soçi, Çerkeslerin soykırımına ve katliamına son noktanın konduğu topraklardır. Binlerce Çerkesin kemikleri o toprakların altındadır. Ve atalarımızın ruhları hala oradadır.
Olimpiyatların tüzüğünde katliam yapılan topraklarda olimpiyat yapılamaz diye yazmaktadır. Buna rağmen Rusya Federasyonu ve tüm dünya bu gerçeğe kulaklarını tıkayıp, gözlerini kapatıp, olimpiyat yapmaya kalkmaktadır. İnsan haklarına saygılı tüm çevreleri ve duyarlı spor çevrelerini bu olimpiyatları boykot ve protesto etmeye çağırıyoruz.

Soçi olimpiyatlarına hayır diyoruz.
Uğramış oldukları soykırım ve sürgün sonucu dünyanın 40 ülkesine dağılmış olan tüm Çerkeslerin anavatanı Çerkesyadır. Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın tüm Çerkeslerin kayıtsız ,şartsız anavatanlarına dönmeye hakları vardır. Anavatanına dönenlerin tüm giderlerini karşılamakla yükümlü olan da Rusya Federasyonu’dur.
Çerkeslerin tüm siyasi talepleri karşılanmalı, maddi ve manevi tazminatları ödenmelidir!
Komşumuz Suriye’de yaşanan savaşta sahipsiz kalan tek halk Çerkeslerdir. Türkiye’de yaşayan Çerkesler Suriye’deki kardeşlerine sahip çıkmakta, ekmeklerini ve yuvalarını paylaşmaktadırlar.
Suriyeli Çerkeslere sahip çıkmak Rusya’nın sorumluluğudur. Ancak Rusya değil sahip çıkmak, vize vermemekte, kotalar uygulamaktadır. Kendi imkanlarıyla anavatanlarına dönen Çerkesler paraları bitince ya geri Suriye’ye dönmekte, ya da Türkiye’ye gelmektedirler.
Suriye Çerkeslerine sahip çıkmak, Rusya’ya bir şey kaybettirmez, çok şey kazandırır. Rusya’yı aklını başına toplamaya ve Suriye Çerkesleri’ne sahip çıkmaya çağırıyoruz.
Çerkeslerin tüm siyasi talepleri karşılanıp, maddi ve manevi tazminatları ödeninceye kadar eylemlerimize ve protestolarımıza devam edeceğiz.
 
SOÇİ’DE OLİMPİYATLARA HAYIR !
 
YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!


ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
2021 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi