• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret902898
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Ankuab ve Abhaz Parlamentosuna “Abaza ve Ubıhların Abhazya'nın doğal vatandaşları” oldukları hatırlatmasıyla yapılan çağrıda, “Bizi vatandaşı kabul eden devletimizden Suriyeli Çerkes kardeşlerimiz için daha aktif rol almasını bekliyoruz” deniliyor.

Suriyeli Adigeler’in Abhazya’ya kabul edilmeleri talebiyle bir imza kampanyası başlatıldı. Toplanan imzaların Abhazya Devlet Başkanı Alexander Ankuab ve Abhazya Parlamentosu Başkanlığı’na gönderileceği kampanyaya sadece “Abhazya’nın doğal vatandaşları” statüsüne sahip diaspora Abaza ve Adigeleri katılabilecek..

www.aydgilaraaamta.org isimli site üzerinden yapılan “Abaza ve Ubıhların Abhazya Cumhuriyeti'nin doğal vatandaşları” oldukları hatırlatmasıyla başlayan açıklamalarda, “Bizi vatandaşı kabul eden devletimizden Suriyeli Çerkes kardeşlerimiz için daha aktif rol almasını bekliyoruz” deniliyor.

Abhazya Devlet Başkanı Alexander Ankuab’a ve Abhazya Parlamentosu’na hitaben Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak kaleme alınan çağrıda Suriye Adigelerinin iki ateş arasında kaldığı belirtilerek, “Her geçen gün artan şiddet sonucu gelecekleri gittikçe belirsizleşen Adige halkının etrafındaki çember daralmaktadır. Geç kaldık ama yarın için daha fazla geç kalmamak adına aşağıda imzası olan bizler,  bu kutsal sorumluluğu Abhazya Cumhuriyeti ile beraber omuzlayıp, bugün tüm Kuzey Kafkasya diasporasıyla kenetlenmiş bir halk olarak her alanda üzerimize düşeni yapmaya gönüllü olduğumuzu ilan ediyor ve tek bağımsız cumhuriyetimiz olan Abhazya Cumhuriyeti'nin bu trajik süreçte daha fazla rol almasını bekliyoruz. Abhazya Cumhuriyeti'nin, tüm dünyadaki biz Abaza ve Ubıhlara sağladığı vatandaşlık haklarını; ata topraklarına dönüşte bir ara durak ya da kalıcı olarak yerleşme talebinde bulunacak olan, iç savaş mağduru Adige kardeşimize de sağlamasını talep ediyoruz. Trajik tarihimizin Arap çöllerine savurduğu tek bir ailenin bile Kafkasya'nın herhangi bir köşesine kavuşturulması, bizler için paha biçilmez bir değere sahiptir” deniliyor.

Çağrı, “Abhazya topraklarını, ateşin ortasına düşmüş Adige kardeşlerimize açacağınıza, denizin öte yakasından yükselen sesimizi duyarak acımıza duyarsız kalmayacağınıza inanıyoruz!” sözleriyle son buluyor.

Açıklamada, kampanyanın diasporadaki hiçbir kurum veya örgütlenme adına yapılmadığı da özellikle belirtiliyor.

Kampanya hakkında daha geniş bilgi www.aydgilaraaamta.org sitesinden edinilebilir.2378 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi