• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam322
Toplam Ziyaret903629
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Merzifon Kafkas Kültür Derneği’nden yapılan açıklamada Kaffed’en ayrılış gerekçesi şu şekilde deklare edildi.

Merzifon Kafkas Kültür Derneği 09 Aralık 2012 tarihinden yapılan olağan genel kurulunda, KAFFED’den ayrılma konusunda görüş birliğine varan üye ve yönetim kurulumuz mensuplarının ortak gerekçesi aşağıda olduğu gibidir.

“Özellikle son bir yıl içerisinde; sivil toplum örgütlerimiz arasındaki diyalog kopukluğu, anlaşmazlıklar, çekişme ve kavgalar 150 yıllık diaspora hayatımız boyunca hiçbir zaman şahit olmadığımız tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. KAFFED Çerkes toplumunun genelini ilgilendiren; 21 Mayıs Etkinlikleri, Ana Dilde Eğitim, Suriye’li Soydaşlarımıza Yardım ve Soçi Olimpiyatları gibi konularda kendi teşkilat yapısı dışında kalan hiçbir kurum, kuruluş, grup, form ve oluşumlarımızla birlikte ortak bir irade ortaya koyarak hareket etmemiş ve bu konuda hiçbir girişimde de bulunmamıştır. KAFFED bütün sivil toplum örgütlerimize diyalog kapılarını kapatmış, kendilerinin organize etmediği hiçbir faaliyete ve fikre sıcak bakmamıştır. KAFFED Çerkes Dünya’sındaki bu çekişme ve kavganın içinde bizzat taraf olarak durmuş ve yangına körükle gitmeyi tercih etmiştir. Maalesef bu gün KAFFED ve DİĞERLERİ şeklinde bölünmüş, paramparça olmuş bir toplum haline geldik. Taşrada faaliyet gösteren biz Çerkesler bu çekişme ve kavgadan gerek kurum ve gerekse kişisel bazda çok zararlar görüyoruz. Diğer kurumlara mensup çok yakın arkadaşlarımız ve dostlarımızla dahi fikir üretemez, birlikte bir şeyler yapamaz ve paylaşamaz hale geldik. İster istemez kendimizi taraf olarak hissetmek zorunda kaldık ve kendi öz insanlarımızdan uzaklaşır olduk. Merzifon Derneği yönetim kurulu olarak KAFFED’in toplumumuzu bir kargaşa ortamına sürükleyen bu politikası içersinde yer almak istemediğimizden ve kurum içerisinde kalarak bu olumsuz gidişatın değiştirilmesi yönünde bir irade ortaya koymanın da KAFFED’in gerek ilkeleri ve gerekse söylemleri ışığında mümkün olmadığına inandığımızdan ayrılma kararı aldık. Bizler özgür irademizi kullanarak sivil toplum örgütlerimiz ve kendi öz insanımızla barışık bir şekilde; toplumsal barışı, huzuru, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü ve kardeşliği ön planda tutarak bağımsız bir dernek olarak yolumuza devam etmenin daha yararlı olacağına inanıyoruz.”””

Çerkes haklı içinde toplumsal barışın ve huzurun egemen olduğu o güzel günlerin yakın olması dileği ile kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Merzifon Kafkas Derneği Yönetim Kurulu3090 kez okundu

Yorumlar

     18/03/2017 23:38

Çerkes STK'ların Çerkes toplumu içerisinde gerektiği kadar nüfuz edememesinin sebebi bazı STK mensuplarının bilinen Çerkes değerlerinden çok, farklı ideolojilerin etkisinde hareket etmeleri diye düşünüyorum. Farklı Çerkes STK'larının diyalog ve işbirliği içerisinde olmaları gerekir. Merzifon Kafkas Derneğinin tavrını doğru buluyorum.
Misafir - Seyfettin Han

     16/09/2013 22:26

İyi iyi. Siz de ayrı baş olun. Tavşan dağında kendi kendinize çalıp kendi kendinize oynayın. Kaffed de kalmak doğru ya doğru yanlışa yanlış demek varken, bir de tavşan dağı fraksiyonu oluşturun. Az bölündük ya....
Misafir - Metin

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi