• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam262
Toplam Ziyaret903569
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Düzce ve Turhal’da açılan Çerkesçe seçmeli ders sınıflarının öğrencileri Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği tarafından ödüllendirildi.

14 Aralık 2012 akşamı İstanbul Büyük Kulüp’te “Geçmişten Geleceğe Çerkes Giysileri Defilesi ve Yemeği” düzenleyen Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği, programa, Türkiye’de ilk Çerkesçe seçmeli ders sınıflarının açıldığı iki okulun müdürlerini, ders öğretmenlerini ve bölge Kafkas derneklerinin başkanlarını da davet etmişti.

Geceye katılan Düzce Uzun Mustafa İlköğretim Okulu ile Turhal Mimar Sinan Ortaokulu müdürleri Hasan Arkan ve Mehmet Kes ile Çerkesçe öğretmenleri Ahmet Bilgin ve Aydın İpek’in yanısıra Düzce Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkanı Murat Caymaz ve Turhal Kafkas Kültür Derneği Başkanı Gürbüz Hakan Alparslan onurlandırılmış, başarılarından dolayı tebrik edilmişlerdi. Konuklara ve her iki okulun 17 öğrencisine, derslerinde ve Çerkesçe öğrenimlerinde kolaylık sağlayacak birer tablet bilgisayar ile velilerine elektrik kesintilerinde acil çözüm sağlayacak birer kamp lambası armağan edilmişti.


Düzce Kuzey Kafkas Kültür Derneği Başkanı Murat Caymaz ve Turhal Kafkas Kültür Derneği Başkanı Gürbüz Hakan Alparslan şehirlerine döndükten sonra derneklerinde yaptıkları toplantılarla kendilerine teslim edilen ÇER-KAD armağanlarını öğrencilere ilettiler.

Hediyelerini alan Çerkesçe sınıfı öğrencileri, Düzce Uzun Mustafa İlköğretim Okulu’ndan Baha Tütüncüoğlu, Efe Tayman, Ayşenur Ayyıldız, Batuhan Ak, Emir Ali Öztürk, Gupse Tezcan, Dilanur Hatakoy, Ufuk Tayhan, Kerem Güneş, Sinem Uysal ile Turhal Mimar Sinan Ortaokulu öğrencileri Turan Hazar İçer, Umut Berke Güneş, Esra Şahin, Müberra Aydın, Melisa Keskin, Yusuf Can Öter, Serhat Zırın teşvik edici tavrından dolayı ÇER-KAD’a teşekkür ettiler.

ÇER-KAD Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada ise, önümüzdeki yıllarda daha fazla okulda Çerkesçe Seçmeli Ders Sınıfı açılması temennisinde bulunularak, “Böylece biz de daha çok sayıda öğrencimizi ödüllendirebiliriz” denildi.
3351 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi