• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret910261
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Putin'in İstanbul ziyaretini protesto eden ÇHİ Yürütme Kurulu üyeleri Murat Özden, Kenan Kaplan ve Erol Karayel hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet’ten dava açıldı. ÇHİ üyelerinin 1,5 yıldan 3 yıla kadar hapisleri isteniyor.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İstanbul ziyaretini protesto eden Çerkes Hakları İnisiyatifi Yürütme Kurulu üyesi Murat Özden, Kenan Kaplan ve Erol Karayel hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet’ten dava açıldı. ÇHİ üyelerinin 1,5 yıldan 3 yıla kadar hapisleri isteniyor.


3 Aralık 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi başlamadan önce Başbakanlık Ofisi önüne gelerek üzerinde "Çerkes Hakları İnisiyatifi" yazan pankart açarak sloganlar atıp basın açıklaması okuyan ÇHİ üyeleri, polis tarafından gözaltına alınarak Beşiktaş karakoluna götürülmüş, burada alınan ifadeleri savcılığa sevk edilirken kendileri aynı gün serbest bırakılmışlardı.

Hafta sonu ÇHİ eylemcilerinin adreslerine yapılan tebligatlarla haklarında kamu davası açıldığı bildirilerek, 16 Nisan’da yapılacak mahkemede hazır olmaları istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Genel Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan ve İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede “şüpheli” olarak tanımlanan Kenan Kaplan, Erol Karayel ve Murat Özden’in “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet“ suçu işledikleri savıyla 1,5 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel’in imzasını taşıyan iddianamede şu görüşlere yer  veriliyor:

“…Suç tarihinde şüphelilerin toplantı ve gösteri yürüyüşü için önceden gerekli olan yasal bildirim ve düzenlemeleri yapmadan İstanbul ili Sinanpaşa Mahallesi Beşiktaş Caddesi Sinanpaşa Camii yakınında Dolmabahçe Caddesi Başbakanlık Ofisi önünde “Çerkes Hakları İnisiyatifi” başlıklı pankart açıp “Soçi’de Olimpiyatlara hayır, Suriye Çerkeslerinin Anavatanı Kafkasya’dır” isimli basın bildirisi okudukları, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü yaptıkları, güvenlik görevlilerinin müdahalesi üzerine kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne son verdikleri, bu şekilde atılı suçu işledikleri, şüphelilerin ifade ve savunmaları, olay tutanağı, basın bildirisi içerikleri gibi delillerle anlaşılmakla:

Şühelilerin atılı suçtan yargılamasının 5235 sayılı Kanun’un 11. Maddesi gereğince mahkemenizde yapılarak eylemlerine uyan; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 9 ve 10 maddeleri göstermesi ile 28/1 ve 5237 sayılı TCK.’nun 53.-(1)(2) maddeleri gereğince ayrı ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesi, 5271 sayılı CMK.’nun 170. Maddesine istinaden kamu adına talep ve dava olunur. 19.12.2012”


Dava 16 Nisan 2013 tarihi saat 9.30’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek.

 

İSNAD EDİLEN SUÇLARA VERİLMESİ İSTENEN CEZALAR?

2911 sayılı Yasanın 28/1. Maddesi:

“Kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşleri düzenleyen veya yönetenlerle bunların hareketlerine katılanlar, fiil daha ağır bir cezayı gerektiren ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde bir yıl altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

5237 sayılı TCK.’nun 53.-(1)(2) maddeleri:

“MADDE 53. - (1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;

a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tâbi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,

b) Seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasî hakları kullanmaktan,

c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,

d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasî parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,

e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tâbi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten,

Yoksun bırakılır.

(2) Kişi, işlemiş bulunduğu suç dolayısıyla mahkûm olduğu hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar bu hakları kullanamaz."2625 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi