• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam287
Toplam Ziyaret903594
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

“Her ayın 21’i saat 21’de Rusya Konsolosluğu Önünde” sloganıyla Rusya Konsolosluğu’na yapılan protesto yürüyüşlerinin beşincisi 21 Ocak Pazartesi gecesi gerçekleştirildi.

Protestocular saat 20.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başladılar. Türkçe ve İngilizce pankartlarla yapılan gösteriden sonra saat 21.00’e doğru “Çerkesler Soçi'ye dur diyecek”, “Soykırımın Hesabı Sorulacak”, “Soykırım yapanlar olimpiyat yapamaz”, “Çerkesya Rus Toprağı Olmayacak”, “Suriye Çerkesleri Yalnız Değildir” şeklinde sloganlar atmaya başlayan kalabalık Rusya Federasyonu Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti.


Saat 21.00’de konsolosluk binası önüne ulaşan kalabalık, burada sloganlarını sıklaştırıp, alkış ve ıslıklarla Soçi Olimpiyatlarını, Suriye Çerkesleri’nin anavatanlarına alınmayışını ve RF yeni Eğitim Yasası’nı protesto etti.

Hazırlanan basın bildirisinin ÇHİ Yürütme Kurulu Üyesi Erol Karayel tarafından okunmasından sonra bir süre daha sloganlar atıp tepkilerini dile getiren protestocular, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldılar.

Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:

SOYKIRIM TOPRAKLARINDA OLİMPİYATA HAYIR! 

Saygıdeğer kamuoyu ve basın mensupları!

Çerkeslerin soykırıma uğratılıp vatanlarından kovuluşunun üzerinden neredeyse 150 yıl geçti.

Dünyanın dört bir yanına dağıtılıp, yok oluşa mahkum edildik.

Ama görüyorsunuz başaramadılar…

150 yıl sonra hala ayaktayız ve işte şimdi kapılarına dayandık.

Hafızalarımız berrak, mağduriyetimizin bütün anıları ilk günkü kadar canlı.

Ve şimdi zaman hesap sorma zamanı!  

Ey Kremlin’in yeni çarları!

Bilin ki nesillerimiz arttı,

Bilin ki bilincimiz arttı,

Bilin ki birliğimiz arttı… 

Biz, tohumlarını kendi ellerinizle ektiğiniz potansiyel bir uluslararası gücüz artık.

Ve bilin ki geçmişte ne ektiyseniz, bugün de onu biçeceksiniz!

Kendi iradenizle ürettiğiniz bu güç mutlaka kinetik hale dönüşecek ve uluslararası arenada işlediğiniz soykırım suçlarının hesabını soracaktır. 

Ey Kremlin’in yeni çarları!

Yine bilin ki üzerinde kış olimpiyatları yapmaya hazırlandığınız Soçi kenti, her ne kadar gerçek sahiplerinin kökünü o topraklardan kazımış olsanız da, her zaman Çerkeslerin ve Çerkesya’nın başkenti olarak kalacaktır.

Çerkeslerin anavatana dönüş yolu açılmadan,

Çerkes varlığının geleceği anayurdunda garanti altına alınmadan yapılacak hiç bir aktiviteye onay vermeyecek, bugün olduğu gibi her zaman karşısında tavır alacağız.

Evet, vatanımız cennet; ama hiçbir pişmanlık göstermeden boğazınıza kadar gark olduğunuz günahlarınızla orada bir cennet hayatı sürebilmeyi hiç hayal etmeyin!

Değerlendirebileceğinize dair hiçbir ümidimiz olmasa da, işte günahlarınızın küçük bir kısmından kurtulmanız için size iyi bir fırsat: Suriye’de savaşın ortasında çaresiz kalmış Çerkeslere, kotaları, yasaları, bürokratik engelleri bahane etmeden kayıtsız şartsız bir şekilde anayurtlarının kapılarını açın!

Açın ki, şimdiye kadar “insanları” katlettiniz; şimdi de “insanlığı” katletmiş olmayın!

Ey Kremlin’in eli kanlı carları!

Anavatanımızı sahipsiz sanmayın. Diaspora Çerkesleri olarak, her daim anavatanımızın, oradaki anayurt bekçilerimizin yanındayız.

Orada atılan her adımı takip ediyor, her uygulamayı kayıt altına alıyoruz.

Bu bağlamda en son, anavatanımızda anadilimizi seçmeli ders haline getirerek işlediğiniz kültürel soykırımın da hesabını vereceğinizi iyi bilin.

Evet iyi bilin, Hiç bir zaman unutmayacağız! Hiç bir zaman ağlamayacağız! Hiç bir zaman yalvarmayacağız!

Her ayın 21’inde, saat 21.00’de kapınıza dayanacak, benzer eylemleri uluslararası alanlara yayacak, ağzınızda demir bir leblebi haline gelerek, bir gün mutlaka, ama mutlaka hesap sorulmasını sağlayacağız.

    KANLARIMIZ ÜZERİNDE SLALOM YAPILMASINA HAYIR! 

    SOÇİ’DE OLİMPİYATLARA HAYIR! 

    YAŞASIN SURİYE ÇERKESLERİNİN ANAVATANA DÖNÜŞ MÜCADELESİ!

    YAŞASIN HALKIMIZ! 

    YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ!

    YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!

                                                                                                

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ

 

 

 

 
2080 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi