• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam318
Toplam Ziyaret903625
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Ankara Çerkes Derneği’nden yapılan açıklamada “Bizim muhatabımız Karadeniz değil, Rusya’dır!” denilerek, 21 Mayıs’ta Rus elçilikleri önlerinde olunacağı belirtildi.

Çerkes Derneği Yönetim Kurulu imzası taşıyan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“21 Mayıs 1864;

2014 Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak olan Soçi’de, Kbaada Vadisinde, Rusça adıyla Krasnaya Polyana (Kızıl Çayır)’da yüzbinlerce Çerkes’in katledildiği 100 yıldan uzun süren Rus-Çerkes savaşının resmen bittiğinin ve Rus askerlerinin resmi geçidiyle Çerkesya’nın Çerkeslerden arındırıldığının resmen ilan edildiği tarihtir. 21 Mayıs Çerkes sürgününün ve soykırımının Rus makamları tarafından birinci ağızdan ilan edildiği tarihtir.

Ve

1864’ten bu yana Rusya’nın Çerkeslere karşı tutumunda hiçbir değişiklik olmamıştır. Bundan 149 yıl önce kendi topraklarından söküp attığı Çerkeslerin bugün kendi anavatanlarına dönmelerinin önündeki en büyük engel yine Rusya’nın kendisidir. Suriye Çerkeslerinin anavatanlarına dönmelerini kotalarla, yerine getirilmesi imkânsız resmi prosedürlerle, Duma kararlarıyla engellemekte, soykırımdan ve sürgünden kurtularak kendi topraklarında kalabilen az sayıdaki Çerkes’in bugüne kadar var olan hakları dahi kırpılmakta, kendi ülkelerinde dilsiz, kültürsüz bir topluluk haline dönüştürülmeye çalışılmakta, pek çok ayrı parçaya ayrılmış ve her bir parçası farklı bir isimle anılan kendi vatanlarına yabancılaştırılmaya çalışılmaktadır. Soykırımın ve sürgünün topraklarında Soçi’de Çerkeslere rağmen Olimpiyat oyunları organize etmektedir.

Fakat biz Çerkesler bütün bunlara ve aradan geçen 149 yıla rağmen “Vardık, Varız ve Var olacağız!” 21 Mayıslar bizim bu var olma yolundaki irademizin bir göstergesidir. Direniştir, başkaldırıdır, diriliştir. Tüm zalimlere inat, Çerkesya'nın yeniden var olma mücadelesidir.

Öyleyse bizler artık geçmişte kaybettiklerimiz için ağlamayacağız! Geleceğimizi inşa etmek için yüksek sesle maruz kaldığımız haksızlıkları haykıracağız ve adalet arayacağız!

Adalet için bu 21 Mayıs’ta Karadeniz’in kıyılarında değil, sokaklarda ve elçilik önlerinde olacağız. Çünkü bizim muhatabımız Karadeniz değil, Rusya’dır!

 Çerkes Derneği Yönetim Kurulu”1594 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi