• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret910272
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Bir kısım Çerkes kurum ve oluşumları, RF Başkonsolosluğu görevlisi tarafından tehdit edilen gazeteci Fuat Uğur'a sahip çıktı.

FUAT UĞUR YALNIZ DEĞİLDİR!

Rusya Federasyonu Konsolosluğunu Kınıyor, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Yöneticilerini Göreve Davet Ediyoruz!

Rusya Federasyonu’nun İstanbul Başkonsolosluğu’nda “ulaştırma ve ticari uçuşlarla” ilgilenen Vyacheslav adlı görevli, bir Çerkes STK’sının başkanını ticari işyerinde ziyaret ederek, çantasından çıkardığı fotoğraflardan birisine işaretle, “Bu kim?” diye soruyor.
Aldığı, “Bu Fuat Uğur. Onu herkes tanır. Niçin bana soruyorsunuz?” cevabına karşılık, “Bu kişi, çeşitli toplantılara katılıyor ve televizyonlarda çok fazla konuşuyor” diyor.
Dernek yöneticisi, “Peki bunu neden bana söylüyorsunuz? Varsa bir probleminiz kendisine söyleyin…” dediğinde de, “Biz size söyledik, siz iletirsiniz” diye yanıtlıyor.
Bir konsolosluk görevlisinin, böylesine açık bir tehdidi, bağlı olduğu yapının hiyerarşisinden kopuk, salt kendi iradesine dayanarak yapmayacağı ve yapamayacağı gayet açıktır.
Fuat Uğur’un böyle bir tehdide muhatap olmasının sebebi, Rusya’nın bir buçuk asır önce işlediği Çerkes soykırımı ve sürgününün sorumluluğunu üstlenmeyip, telafisi için herhangi bir adım atmamasını eleştirmesi; üstüne üstlük soykırım sonrası zafer kutlamaları yaptığı SOCHİ şehrinde 2014 yılında düzenleyeceği kış olimpiyatlarını adalet duygusunu körelten, uluslararası vicdanı rahatsız eden bir insafsızlık olarak değerlendirerek bu duruma söz ve kalemiyle muhalefet etmesidir.
Geçtiğimiz aylarda yine Sochi Olimpiyatları karşıtı aktivistlerden Kuban Kural’ın “öleceksin” mesajı ile tehdit edildiğini ve Rusya Federasyonu içinde ve dışında onlarca muhalifin öldürülmüş olduğunu göz önüne alarak Rusya Federasyonu’nun uluslararası örtülü operasyonlarının her an, her yerde can alabileceğine ilişkin derin ve ciddi kuşkular duymakta; gerek Fuat Uğur, gerek diğer aktivist Çerkeslerin akıbetinden endişe etmekteyiz. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, Rusya Federasyonu’nun konsolosluk görevlisi tarafından böylesine pervasızca tehdit edilmesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni olayın birinci derecede muhatabı kılar. Bu muhataplığın uluslararası diplomatik kurallara uygun olarak gereği de siyasi erk nezdinde bellidir. Şüphesiz bu anlamda biz aşağıda imzası olanlar, söz konusu bu densizliğin hesabının sorulacağı beklentisi içindeyiz.
Bu hesabın sorulamayacak olması, sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası saygınlığını zedelemekle kalmayacak, bizlerin de beklentilerini boşa çıkaracağı için derin bir hayal kırıklığı yaratacaktır.
Ve bizler; aşağıda imzası bulunan kurum ve oluşumlar, öncelikle tehdidi gerçekleştiren Rusya büyükelçiliği mensubunu ve vatandaşı olduğu devletin bu tehditkâr tavrını kınıyor;
Gazeteci Fuat Uğur’un can güvenliğinin sağlanması, 
İlgili konsolosluk mensubuyla ilgili diplomatik gerekliliğin yerine getirilmesi,
Ve hiç bir Çerkes’in zarar görmemesi için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla tüm yetkilileri acilen göreve davet ediyoruz.
Fuat Uğur’un, Çerkes soykırımı, sürgünü ve Sochi Kış Olimpiyatları bağlamındaki söylemlerinin tamamının yanında olduğumuzu, ona bu tehdidin devamında bir zarar gelirse, gerekli tedbirleri almayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti yetkililerinin de tehdit edenler kadar sorumlu olacağını kamuoyu huzurunda deklare ediyoruz.


İMZA VEREN KURUM ve OLUŞUMLAR

Adige Khase Çerkes Derneği (Gaziosmanpaşa)
Birleşik Kafkasya Derneği
Çerkes Hakları İnisiyatifi
Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti
Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi
Jıneps
Kafkas Evi
Kafkas Vakfı
Kafkasya Forumu
Merzifon Kafkas Kültür Derneği

İNTERNET SİTELERİ
www.hatiaqo.com

www.kafkasakademi.com

www.ozgurcerkes.com6107 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi