• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret869374
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Çerkeslerin uğradığı büyük haksızlığı, soykırım ve sürgünü anlatan belgesel roman Çerkes Aşkı (Adığe Şuleğu)’nın yazarı Halit Kakınç İstanbul Çerkes Derneği’nde kitaplarını imzaladı.

 Çerkes Aşkı (Adığe Şuleğu) Çerkeslere ve Türkiye toplumuna 2013  yılının en büyük armağanı oldu. Çerkes Aşkı romanıyla ilgili yürütülen Lansman programı, bugüne kadar Çerkeslerle ilgili hiçbir kitap için yapılmamıştı. Gerek yayınevinin çalışmaları, gerekse Halit Kakınç’ın medya ile olan bağlantıları Çerkesleri yeniden kamuoyu gündemine taşıdı. Yapılan başarılı lansman çalışması bile başlı başına bir  anlam ifade ediyor Çerkesler için.

Ancak bazı çevreler kitabı ısrarla görmezden gelmeyi tercih etti. Onlara göre Rusya’nın dile getirilmesini istemediği ve ambargo koyduğu bir konu olan Çerkes soykırımı ve sürgününü anlatarak büyük bir suç işliyordu Kakınç. Bunun için Çerkeslerin içindeki Rusya irtibatlı çevre ve kurumlar Çerkes Aşkı romanına yok muamelesi yaparken, bazı kendini bilmez kişiler de karalama kampanyası açtılar. Ama güneş balçıkla sıvanamıyor. Çerkes Aşkı romanının satış grafiği hızla yükselirken, yazarın önceki romanı Struma' nın satışlarını da patlattığı bildiriliyor.


Çerkeslerin vicdanına tercüman olan kurumlarımızdan İstanbul Çerkes Derneği 10 Mart 2013 Pazar günü Halit Kakınç'ı söyleşi ve imza günü için konuk etti. Kahvaltı programından sonra bir konuşma yapan Halit Kakınç, “Çerkeslerin kültürlerine ve varlıklarına sahip çıkacak kadroları ve izleyecekleri yol haritasını hızla ortaya çıkarmaları gerektiğini" söyledi.  Kakınç ayrıca, Çarlık Rusyası’nın uyguladığı soykırımla ilgili olarak Rusya’nın her alanda sıkıştırılması gerektiğini ama müzakere yolunun da her zaman açık tutulması lazım geldiğini belirtti.

Kakınç’a en fazla sorulan soru Çerkes Aşkı -2'nin ne zaman geleceği idi. Kakınç bu taleplere olumsuz bir cevap vermediği dikkat çekti.

Program sonunda ise kuyruğa girerek Kakınç’a kitaplarını imzalatmak isteyenler adeta izdiham oluşturdu.

Öte yandan Kakınç’ın 16 Mart 2013 Cumartesi günü Bursa Kitap Fuarı’nda olacağı, 14.00-16.00 saatleri arasında kitaplarını imzalayacağı öğrenildi.

HABRAÇÜ M.2415 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi